Data Analisti Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? Maaş ve Eğitim Rehberi

Data Analisti Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? Maaş ve Eğitim Rehberi
Data analisti mesleği son zamanların yükselen trend meslekleri arasındadır. Data analisti olmak için ne yapmalı, eğitimi nerede alınır tüm detaylar!

Data analisti aynı zamanda veri analisti olarak bilinmektedir. Belirli veri analizi araçlarını kullanmak suretiyle bilgileri inceleyen uzman kişi olarak ifade etmek mümkün. Özellikle ham veriler üzerinden elde etmiş oldukları anlamlı bilgileri, müşteri ya da işverenlerin çeşitli gerçekleri ile eğilimleri ve kurs belirlemek suretiyle doğru kararları almasına destek verirler. Bu durum her alan için geçerlidir.

Mesleki açıdan bunu gerçekleştiren birçok data analisti olduğunu söylemek mümkün. Tabii aynı zamanda data analisti olmak için ne yapmalı merak eden kişilerde bulunuyor. Çünkü son dönemlerin önemli ve saygın meslek grupları içerisinde yer almaktadır. Alınan belirli eğitimler ve tecrübe ile staj kapsamında data analisti olma şansı elde edilmektedir.

Data Analisti Ne İş Yapar?

Birçok farklı sektör açısından ele alındığında data analisti büyük öneme sahiptir. Özellikle de veri analizi konusunda farklı araçları kullanarak, bilgileri işleyen uzman kişiler olarak ifade etmek mümkün. Bu bilgiler ham verileri üzerinden anlamlı bilgiler ortaya çıkarmak olarak ele alınabilir. Böylece işveren ya da müşterilerin farklı eğilimleri ya da gerçekleri üzerinden onların doğru karar almasına imkan vermektedir.

Bunlar kişisel ya da kurumsal açıdan ortaya çıkan verilerin incelenmesi, analiz edilmesi ve bunu uygun şekilde eğilimlerin belirlenmesi doğrultusunda ifade edilir. Bu konuda data analisti eğitimi almak suretiyle veri analisti olma şansı elde edilmektedir. Aynı zamanda data analisti data bilimcisi olarak da bilinmektedir.

Diğer yandan data analisti şirket içindeki verileri toplayarak, sınıflandırmak suretiyle verileri analizi eder. Böylece elde edilen bilgilerle işletmenin çok daha doğru şekilde karar vermesine olanak verir. Böylece firmanın uzun vadede istikrarlı bir şekilde büyümesine olanak tanımaktadır. Veri analisti ya da data analisti Öncelikle problemlerin tanımlamasını gerçekleştirir. Bunu sağlamak için ham verileri toplar ve buna göre analiz sağlar. Ortaya çıkan veriler eşleştirilir ve bunu uygun biçimde eğilim ya da gerçekler ortaya çıkarılır.

Data Analisti Maaş

Sektör ile beraber şirkete bağlı olarak data analisti kaç para alacağı değişkenlik gösterebilir. Ancak ortalama şekilde ele alındığı zaman 20.000 TL gibi bir miktarı günümüzde güncel olarak aldıklarını söylemek mümkün.

Elbette bu durum aynı zamanda en düşük maaş ile en yüksek maaş arasında farklılık gösterir. Bu bağlamda ortalama 13.500 TL en düşük maaş ile başlamak suretiyle, aşağı yukarı 25.500 TL'ye kadar çıktığını söylemek mümkün. Özellikle bireysel olmanın dışında kurumsal açıdan şirketler için, gelecek adına doğru kararlar verme noktasında data analisti büyük öneme sahiptir.

Bu sebepten dolayı veri analisti olmak isteyen pek çok kişi data analizi kaç para alır merak etmektedir. Elbette kolay bir meslek olmamakla beraber, işi öğrenen kişiler saygın ve güvenilir bir mesleğe sahip olmaktadır. Tabii bu konuda data analisti olmak için mutlaka belirli bir eğitim almak, staj görmek ve ilgili aşamaları geçmek gerekmektedir. Böylece güncel olarak en düşük 13.500 TL gibi bir miktardan başlamak suretiyle daha yüksek maaşlar sektör ile şirkete bağlı olarak alınabilir.

Data Analisti Nasıl Olunur?

Farklı seçenekleri uygulamak suretiyle data analisti olmak mümkün. Öncelikle üniversitelerde veri analisti bölümü bulunmaktadır. Böylece üniversitelerin ilgili fakülte bölümlerinden mezun olmak ile beraber data analisti olma şansı elde edebilir. Bunlar içerisinde Matematik bölümü, bilgisayar bilimi bölümü, istatistik bölümü ya da ekonomi bölümü gibi bölümlerden mezun olmak yeterlidir. Tabii aynı zamanda data analisti kursları bulunduğunu söylemek gerekir. Alınan bu kurslar ile beraber çekirdekten de yetişerek yine veri analisti çalışma şansı elde edilebilir.

Elbette bu mesleği yapabilmek için sadece okumak yeterli değildir. Alınan data analisti eğitimi ile birlikte, aynı zamanda belirli bir tecrübe etmek gerekir. Bunu sağlamak için ise birçok farklı şirket üzerinden data analisti stajyer olmak önemlidir. Böylece belli bir tecrübe etmek suretiyle uygulamalı olarak mesleği daha iyi öğrenme şansı yakalanabilir. Daha sonra data analisti iş ilanı üzerinden bu mesleği yapabilmek için arama yapmaya başlanabilir. Özellikle de son yıllarda çok fazla ilgi gören, tercih edilen önemli ve saygın meslek grupları arasında yer almaktadır.

Data Analisti Ne Yapar?

Pek çok farklı şirket üzerinden data analisti meslek grupları bulunmaktadır. Aynı şekilde birçok kişi ise data analisti olmak için ne yapmalı sorusunu öğrenmeye çalışıyor. Elbette bu mesleği yapabilmek için eğitim almak, staj görmek ve belli bir tecrübe etmek gerekmektedir. Bu meslek grubu ise şirket içerisinde ham verileri toplamak suretiyle farklı programlar üzerinden bunların analizini gerçekleştirir. Ortaya çıkan ve elde edilen bilgiler ise şirketin ya da bireysel olarak kişilerin doğru karar vermesine olanak sağlar.

Aynı zamanda kullanılan program ile beraber aşamalı olarak görevin yapılması gerektiğini söylemek mümkün. Verilerin toplanması, problemin ortaya çıkarılması, analiz edilmesi ve sektör araştırması yapılması da bu süreçler içerisinde yer almaktadır. O yüzden değerlendirilen program içerisinde aynı zamanda matematiksel birçok sistem de kullanılır. Bu sistem içerisinde aynı zamanda insan davranışları, beğenileri ve kararları gibi birçok durumda girer.

Sonuç olarak data analisti bu verileri işlemek suretiyle doğru kararların alınmasına olanak tanımaktadır. O yüzden data analisti olmak ve bu mesleği icra etmek kolay değildir. Diğer yandan üstelik bu mesleği yapabilmek için birçok farklı bilgisayar programını iyi bilmek gerekir. Çünkü her program almış olduğu farklı ham verileri işlemek suretiyle buna uygun biçimde analiz ortaya çıkarır.

Data Analisti Nedir?

Kısaca data analisti ham verileri ele almak suretiyle kullanmış olduğu bilgisayar programları dahilinde bunları İşleyen uzmandır. Ortaya çıkarılan anlamlı bilgiler eşliğinde müşteri ya da şirketlerin çeşitli eğilimleri ve gerçekleri belirlenir. Böylece doğru kararların alınması noktasında ortaya çıkarılan veriler yardımcı olmaktadır.

Özellikle şirketlerin uzun vadede istikrarlı bir şekilde ve dengeli büyümesi için büyük bir önem arz eder. Aynı zamanda data analizi data bilimcisi olarak da ifade edilir ve gelecek üzerine olası durumların kararının verilmesine imkan verir.

Elbette data analisti olmak farklı yöntemler üzerinden eğitim almak mümkün. Özellikle de data analist eğitimi konusunda hem üniversitelerin farklı fakültelerinden mezun olmak hem de kurs almak geçerlidir. Böylece sadece Türkiye'de değil aynı zamanda uluslararası düzeyde pek çok farklı şirket için bu mesleği icra etmek mümkün. O yüzden yabancı dil bilmek ile beraber çok daha yüksek kazançlar bu meslek grubu kapsamında elde edilebilir.

Data Analisti Eğitimi

Farklı yöntemleri kullanmak suretiyle data analisti eğitimi almak mümkün. Özellikle bu eğitim içerisinde farklı üniversitenin fakülteleri önemli yer taşımaktadır. Bu fakültelerin bölümlerinden mezun olmak suretiyle data analisti stajyer olduktan sonra meslek icra edilebilir. Bu doğrultuda Matematik Bölümü, İstatistik Bölümü, ekonomi bölümü, bilgisayar bilimi bölümü gibi farklı bölümlerden mezun olmak gerekir. Ancak aynı zamanda özel olarak alınabilecek data analisti kursları bulunmaktadır. Bu kursları tamamlamak suretiyle data analisti olma şansı elde edilebilir.

Bunun yanı sıra sadece bölümü bitirmekle kalınmamalıdır. Aynı zamanda data analisti eğitimi ardından tecrübe etmek çok önemlidir. Bunu sağlamak için ise sektöre bağlı olarak değişik şirketler doğrultusunda data analisti stajyer olmak mümkün. Böylece gerekli eğitim ve tecrübeyi almak suretiyle bu meslek yapılabilir. O yüzden data analisti olmak adına birçok kişi bunu nasıl yapacağına dair internetten araştırma gerçekleştirilmektedir.

Big Data Analisti Nasıl Olunur?

Aynı şekilde Big data analisti olabilmek için yine fakültelerden mezun olmak gerekmektedir. Daha doğrusu fakültelerin yukarıda verildiği gibi değişik bölümlerinden mezun olmak büyük öneme sahiptir. Bununla beraber data analizi kursları da yine önemli yer taşır. Alınacak olan eğitimin ardından aynı zamanda belirli bir data analisti stajyer dönemini geçirmek önemlidir. Diğer yandan mutlaka belli bir tecrübe edinmek ve yabancı dil öğrenmek yine bu açıdan önemli potansiyel teşkil etmektedir.

Genel çerçevede bu aşamaları sırasıyla gerçekleştirerek saygın ve bu önemli mesleği icra etmek mümkün. Pek çok kişi ise data analisti olmak için ne yapmalı konusunda bilgi almaya çalışıyor. Özellikle de son dönemlerin önemli ve büyüyen meslek grupları arasında yer aldığını eklemek gerekir. Hem bireysel olarak hem de kurumsal açıdan şirketlerde çalışmak suretiyle bu mesleği yapmak mümkün.

Daha sonra data analisti iş ilanı üzerinden araştırma ve inceleme yapmak suretiyle farklı şirketler doğrultusunda işe girilebilir. Her geçen zaman daha da büyüyen ve tercih eden bir meslek grubu olduğunu söylemek mümkün.