Bu kişiler devlet memuru olabilir mi? Askerliğini yapmayanların kafasını karıştıran soru netliğe kavuşuyor

Bu kişiler devlet memuru olabilir mi? Askerliğini yapmayanların kafasını karıştıran soru netliğe kavuşuyor

Askerliğini yapmamış olan kişilerin öğretmen ya da devlet memuru olabilme durumu hukuki bir süreçtir ve bazı şartlara bağlıdır. Bu şartlar genellikle ilgili kurum ve kuruluşların belirlediği kriterlere göre değişiklik gösterir.

Devlet memuru olarak atanabilmek için bazı belgelerin yanı sıra belirli şartların da sağlanması gerekmekte. Bu şartlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, devlet memuru olmanın genel ve özel şartları bulunmaktadır. Öğretmenlik gibi bazı mesleklerde de askerlik durumu belirleyici bir faktördür. Ancak, bu mesleklerde de bazı istisnai durumlar söz konusu olabilir. Öğretmen olmak isteyen ancak askerliğini yapmamış kişiler, askerlik durumlarına göre farklı yollar izleyebilirler.

Askerliğini yapmamış kişilerin devlet memuru olabilmesi için ise askerlikle ilgili belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir. Ancak, bazı durumlarda askerlik yapmamış kişiler de devlet memuru olarak atanabilirler. Örneğin, askerlik tecil hakkı olan kişiler ya da yükümlülüklerini yerine getirmiş ancak terhis belgelerini alamamış kişiler, devlet memuru olarak atanabilirler.

ASKERLİK YAPMAYANLAR MEMUR OLABİLİR Mİ?

bu-kisiler-devlet-memuru-olabilir-mi-askerligini-yapmayanlarin-kafasini-karistiran-soru-netlige

Devlet memuru olmak isteyenler için belirli şartlar bulunmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda belirtilen genel ve özel şartlar arasında Türk vatandaşı olmak, yaş ve öğrenim şartlarını taşımak, kamu haklarından mahrum olmamak ve belirli suçlardan mahkum olmamak yer almaktadır. Askerliğini yapmamış kişiler, askerlik durum belgesini ibraz edemedikleri için memur olarak atanamazlar. Bu nedenle, askerliğini yapmayanlar öğretmen ya da devlet memuru olmaya hak kazanamazlar. Özel şartlar arasında ise askerlik durumu itibariyle üç farklı seçenek yer almaktadır. Bunlar, askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş olup muvazzaf askerlik hizmetini yapmış, ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak şeklindedir.

BELGE İBRAZ ETMEK ŞART

Muvazzaf askerlik yükümlülüğü olan Türk vatandaşları, askerlik çağına gelmemiş, tecil ettirmiş, askerlik hizmetini yapmış, yedek sınıfa geçirilmiş veya askerlikten muaf durumda olabilirler. Ancak, devlet memuru veya öğretmen olarak atanmadan önce askerlik durum belgesi ibraz etmek zorundadırlar. Asker kaçağı durumunda olan Türk vatandaşları ise devlet memuru veya öğretmen olarak atanamazlar. Ancak, asker kaçağı olmayan Türk vatandaşları için askerlik durumu atanmalarında sorun teşkil etmez.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.