Bir Mürekkep Balığının Sizden Daha Akıllı Olabilmesinin 7 Nedeni

Bir Mürekkep Balığının Sizden Daha Akıllı Olabilmesinin 7 Nedeni

Köpekbalıkları , yunuslar ve balinalar gibi yüksek profilli deniz hayvanlarını biliyoruz . Ancak mürekkepbalığı , tüm şaşırtıcı yeteneklerine rağmen insanlardan ...

Bir Mürekkep Balığının Sizden Daha Akıllı Olabilmesinin 7 Nedeni

Köpekbalıkları , yunuslar ve balinalar gibi yüksek profilli deniz hayvanlarını biliyoruz . Ancak mürekkepbalığı , tüm şaşırtıcı yeteneklerine rağmen insanlardan çok az sevgi görüyor. Büyüleyici ve zeki bir hayvan olduğu için bu utanç verici.

120'den fazla mürekkep balığı türü, Dünya'nın sularını evi olarak adlandırıyor. Aslında, hemen hemen tüm okyanuslarda bulunabilirler, ancak ilkbahar ve yaz aylarında çiftleşmek için sığ sulara ve resiflere dönmeden önce kış aylarında derin bölgelere göç etme eğiliminde olurlar. Sekiz kısa kolları ve iki uzun dokunaçlarıyla tanınırlar .

Bazı insanlar mürekkepbalığını kalamar veya ahtapotla karıştırabilir , çünkü hepsi kafadanbacaklı denilen yumuşakçalar sınıfına aittir ("kafa ayağı" anlamına gelir - bu yaratıkların kolları başlarını çevreler). Salyangoz gibi diğer yumuşakçalardan sert bir dış kabuğa sahip olmamaları ile ayrılırlar. Kafadanbacaklılar yaklaşık 500 milyon yıldır , balıklar da dahil olmak üzere diğer deniz canlılarının çoğundan çok daha uzun süredir varlar ve denizdeki en zeki hayvanlardan bazıları. Ve bu akıllı hayvanlar grubunda mürekkep balığı zekasıyla öne çıkıyor. İşte bunun yedi nedeni.

Mürekkepbalığı birçok ülkede yenir ve kalamar gibi hazırlanır (bu nesli tükenmekte olan bir tür değildir). Suda kalmasına yardımcı olan bir iç yapı olan mürekkep kemiği kalsiyumla doludur ve yumuşakça öldüğünde kıyıya vurur. Bunlar, evcil hayvanlarına bir ödül vermek isteyen evcilleştirilmiş kuş sahiplerine satılıyor.

1. Onlar Kamuflaj Ustaları

Bukalemun gibi mürekkep balığı da çevrelerine uyum sağlamak için rengini ve dokusunu değiştirebilir. Ancak işin yarısı bu değil: Araştırmacılar , derilerindeki yüzlerce küçük yapıyı bir saate kadar yerinde kilitleyerek kamuflaj paletlerini "dondurabileceklerini" keşfettiler . Tüm bunları, ana sinir sistemlerinden herhangi bir enerji harcamadan yerinde kalmak için yaparlar. Bu numara, tespit edilmekten veya yenilmekten kaçınmak için kılıklarını uzun süre tutmalarını sağlar. Bu beceri, balıkların ve kabukluların gelmesini beklerken neredeyse görünmez olmalarını sağlayarak kendi avlarını kapmalarına da yardımcı olur.

2. Mürekkep Balığı Sayabilir

Matematik becerilerine sahip olmak her zaman kullanışlıdır! 2016 yılında yapılan bir araştırma, 54 farklı firavun mürekkepbalığını ( Sepia pharaonis ) şeffaf iki odacıklı bir kutuyla birlikte bir tanka yerleştirdi. Kutunun her iki tarafında yemek için farklı miktarda karides vardı ve mürekkepbalığını ikisi arasında daha iyi olanı seçmeye zorladı. Araştırmacılar her seferinde karides oranını değiştirdiler ve hatta bu koşulların mürekkepbalığının karar verme sürecini nasıl etkilediğini görmek için daha büyük ve ölü karideslerle oynadılar.

Araştırmacılar, canlıların daha küçük miktarlar yerine daha büyük miktarlarda karides toplamakta sorun yaşamadıklarını keşfettiler. Ancak, bir bölmede dört karidese karşı diğerinde beş karides gibi dar oranlarda bile daha zengin karides odasını seçebilirler.

3. Mürekkebi Yararlıdır

Mürekkepten bahsetmişken, yırtıcı hayvanlara püskürttükleri mürekkep balığı mürekkebi bir zamanlar yazı yazmak ve çizim yapmak için kullanılıyordu! Aslında, mürekkep rengi adı olan "sepia", mürekkepbalığının tür adı olan Sepia officinalis'ten alınmıştır . Günümüzde insanlar mürekkebi esas olarak yemek pişirmek için kullanıyor - bazı makarna ve deniz ürünleri yemeklerinin önemli bir parçası .

4. Mürekkep Balığı Dövüşmekten Korkmaz

Başkasının eşi için gelen veya başka bir şekilde onu kızdıran herhangi bir mürekkep balığı, bir yüz mürekkep ve bazı oldukça kısır dövüş manevralarına hazırlıklı olmalıdır. Bilim adamları, mürekkep balıklarının agresif davranışlar sergileyebildiğini uzun zamandır biliyorlardı, ancak 2011 görüntüleri bu davranışı laboratuvarda değil, vahşi ortamda yakaladı.

Görüntülerde bir erkek ve bir dişi mürekkep balığının çiftleşmeyi yeni bitirdiği görülüyor. Başka bir erkek onu çalmaya çalışır. İlk başta başarılı olur ama sonra ilk erkek karşılık vermeden önce bir süre onları takip eder. İki erkek kavga etmeye, mürekkep püskürtmeye, ısırmaya ve diğer türlerde kızgın mürekkep balığı davranışları göstermeye başlar. Bu heyecan verici çünkü oyun teorisi modellerini uygularken saldırgan davranışın öz-değerlendirmeden ziyade karşılıklı değerlendirmeye dayandığını doğruluyor . Bu nedenle, mürekkepbalığı eylemlerini yalnızca kendi gücüne göre belirlemedi, aynı zamanda idman partnerinin yeteneklerini de göz önünde bulundurarak belirledi., fazla. Bu, kas gücünüzü etrafa saçmaktan biraz daha fazla düşünmeyi gerektirir. Ayrıca bu keşif, diğer hayvanların bilişi ve saldırganlığı hakkında daha fazla şey öğrenmenin değerli bir yolu olabilir.

5. Gizli Silahları Var

Mürekkepbalığının birçok dokunaçlarının altında, ortalama bir papağanınkine çok benzeyen, jilet gibi keskin bir gaga bulunur. Bu araç, mürekkepbalığının yengeç, yumuşakçalar ve diğer sert kabuklu hayvanları yemesini sağlar. Gizli silah, avı ısırıldıktan sonra izlerinde dondurmak için tasarlanmış bir toksin içerdiğinden çok tehlikelidir.

6. Cinsiyet Değiştirebilirler

Büyük, kaslı erkekler genellikle bayan mürekkepbalığını kazanır, ancak arada bir, küçük bir erkek şansını yakalar. Bunu, vücudunun daha büyük bir erkeğe bakan tarafında tipik olarak "dişi desenleri" gösterecek şekilde renklerini bölerek ve "eril" tarafını seçtiği kadına göstererek yapıyor . Sonra ona yanaşır ve diğer erkek anlamadan çiftleşmeye başlar.

7. Şaşırtıcı Derecede Tembeller - İyi Bir Nedenden Dolayı

Mürekkep balıkları zamanlarının yaklaşık yüzde 95'ini dinlenerek geçirirler. Bu, çok agresif olabilen bir tür için büyük bir geri dönüş gibi görünse de, aslında akıllıca bir manevra. Mürekkepbalığı en fazla birkaç yıl yaşar, ancak hızla büyürler (yaklaşık 23 pound veya 10,5 kilograma kadar), bu nedenle çok fazla aktivite, tam potansiyellerine ulaşamadıkları anlamına gelir. Görünüşte fazla olan arıza süresi bu yüzdendir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.