Bir Evcil Hayvana Hoşçakal Deme Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

Bir Evcil Hayvana Hoşçakal Deme Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

Bir aile evcil hayvanına veda etmek her zaman zordur, ancak o zorlu yaşam sonu çağrısını ne zaman yapacağınızdan emin değilseniz daha da zordur.

Köpeğinizin veya kedinizin yaşlandığını veya hastalandığını görmek zordur , ancak onları uyutmayı düşünmek daha da zordur. Evcil hayvanınızın "ölümünün" veterineriyle bir randevu yoluyla planlandığını ve bu aramayı sizin yapmanız gerektiğini bildiğinizde, bir şeyler doğru gelmiyor.

Evcil hayvanınız için bir yaşam sonu kararı vermeye yönelik son derece kişisel süreç, ölüm ve kederi çevreleyen karmaşıklıklarla dolu olsa da, bu, görmezden gelemeyeceğiniz bir karardır. Ama doğru zamanın geldiğini nasıl anlarsınız?

İçindekiler

  1. Bu Siyah Beyaz Bir Cevap Değil
  2. Yaşlanmaya Karşı Hastalık Belirtilerini Bilin
  3. Zamanı Geldiğinde Ne Olur?

Bu Siyah Beyaz Bir Cevap Değil

Trupanion'da görevli bir veteriner olan Sarah Nold, bir e-postada, bir evcil hayvana ne zaman ötenazi yapılacağını bilmenin "nadiren siyah-beyaz" olduğunu söylüyor . "Kişiden kişiye ve hatta evcil hayvandan evcil hayvana farklılık gösterebilir."

Veterineriniz bu süreçte size rehberlik edebilir, ancak evcil hayvan ebeveyni olarak yine de zor kararı vermeniz gerekecek. Kararın "eğer"lerini ve "ne zamanlarını" düşünürken, muhtemelen kendi kayıp duygularınızla yüzleşmek ve evcil hayvanınızın ıstırabına son vermek arasındaki çizgide kalacaksınız.

Bununla birlikte, evcil hayvanınıza veda etme zamanının geldiğini gösteren bazı işaretler vardır.

"Belirli evcil hayvanınızı mutlu ettiğini düşündüğünüz birkaç şeyi düşünmeyi faydalı buluyorum. Belki yemek yemektir. Nold diyor. "Evcil hayvanınız hala bu aktiviteleri yapabiliyor mu? Evcil hayvanınız hala bu aktiviteleri yapmak istiyor mu? Belki bazen yapıyor, diğerlerinde yapmıyor ama bu özel aktiviteyi asla geri çevirmiyordu."

Bu boşluklar - evcil hayvanınızın ne sıklıkla hala topu getirmek isteyip ne sıklıkla istemediği - yaşam kalitesinin kötü olup olmadığını söylemeyi zorlaştırabilir, ancak basit bir kayıt tutmak yardımcı olabilir.

Nold, "Takvime iyi bir gün için mutlu bir yüz ve kötü bir gün için üzgün bir yüz koymayı düşünün" diyor. "Ağrı düzeyleri, iştahları, kendilerini temizleyebilmeleri (özellikle kedilerde) ve hareket edebilmeleri gibi şeyleri göz önünde bulundurun. veterinerinize danışmanın zamanı gelmiş olabilir."

Yaşlanmaya Karşı Hastalık Belirtilerini Bilin

Yaşlanma belirtilerini ve hastalık belirtilerini bilmek, tüylü arkadaşınıza veda etmek için doğru zamanı belirlemenize yardımcı olabilir.

Evcil hayvanların yaşlandıkça yavaşlaması veya daha hareketsiz hale gelmesi normal olsa da, büyük davranış değişiklikleri de bir hastalık belirtisi olabilir. Yaşlanmanın tipik belirtilerine karşı hastalık belirtilerini bilmek, evcil hayvanınızın davranışının normal mi yoksa daha ciddi bir şeyin kırmızı bayrak belirtisi mi olduğunu bilmenize yardımcı olabilir.

Georgia, Marietta'da bir veteriner olan Dwight Alleyne bir e-postada, "Tanı koymak için testler yaptırdığınızdan emin olmanız bu nedenle önemli olacaktır" diyor. "Bazı hastalıklar tedaviden sonra iyi bir prognoza sahipken, diğerleri daha kötü bir prognoza sahip olabilir."

Hastalık varsa, cevaplamanız gereken bir sonraki soru şudur: Yönetilebilir mi? Cevap "evet" ise, uygulanabilir ve etkili oldukları sürece evcil hayvanınız için ilaçlar veya modifikasyonlar sağlamak için veterinerinizle birlikte çalışabilirsiniz.

Örneğin, yaşlı bir köpeğe artrit teşhisi konulursa , ilerlemesi yıllar alabilen hastalık, genellikle ilaçlarla ve kaymaz yüzeyler gibi çevresel değişikliklerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Kedilerde kronik böbrek hastalığı da özel bir diyetle tedavi edilebilir ve kediler bunu yiyerek yıllarca yaşayabilir.

Alleyne, "Yaşlanmayla uğraşırken, evcil hayvanlar yavaşlıyor ve duyularının bazı işlevlerini kaybetmeye başlıyor olabilir," diyor, "ancak genel olarak, normal davranışlarını daha yavaş bir hızda sürdürme eğilimindeler."

Zamanı Geldiğinde Ne Olur?

Yemek yememek, bu kıdemli golden retriever ile bir şeyler olduğunu gösterebilir.

Evcil hayvanınızın durumu hakkında giderek daha fazla endişeleniyorsanız, birçok veteriner Yaşam Kalitesi Ölçeğine başvurmanızı önerir . Veteriner hekim Alice Villalobos tarafından geliştirildi ve evcil hayvanınızı yedi farklı alanda 0'dan 10'a kadar bir puanla (0 en kötüsüdür) sıralıyorsunuz:

  • acıtmak
  • açlık
  • hidrasyon
  • hijyen
  • mutluluk
  • hareketlilik
  • kötüden daha iyi günler

Toplam puanları 35 veya daha fazla ise, kabul edilebilir bir yaşam kalitesine sahip olmaları muhtemeldir. Daha düşük herhangi bir şey, veterinerinizle konuşma zamanının geldiği anlamına gelebilir.

Evcil hayvanınızın gitmesine izin vermeniz gerektiğinde, doğru seçimi yapıp yapmadığınızı merak etmek yaygındır.

Pawleaks veteriner danışma ekibinin bir üyesi olan Linda Simon, bir e-postada "Karara genellikle utanç ve suçluluk eşlik ediyor" diyor. "Ancak ötenaziyi 'son bir nezaket' olarak görmeliyiz, evcil hayvanımıza acı çekmesini önlemek için sunabileceğimiz bir şey. Bunun için randevu almak garip gelse de, her zaman müşterilerime bunun daha iyi olduğunu söylüyorum. çok geç bir gün yerine çok erken bir gün veda edin."

Gerçek süreç genellikle bir evcil hayvan için çok huzurludur ve bazı durumlarda bir rahatlama olarak bile gelebilir.

Bazı veteriner hekimler bu hizmetleri evinizde sağlayacaktır, ancak neredeyse tüm veteriner hekimler, kliniklerinde yaşam sonu evcil hayvan hizmetleri sunmaktadır. Veteriner kliniğinize gitmeyi seçerseniz, aileniz için özel bir alanı veya keder odası olabilir.

Oregon'da yaşayan ve evcil hayvan ebeveynlerine sanal bakım sağlayan bir tele sağlık şirketi olan Hello Ralphie'nin bir üyesi olarak çalışan lisanslı bir veteriner olan Megan Conrad, "Evcil hayvanınız hemen bir muayene odasına getirilecek ve mümkün olduğu kadar rahat ettirilecek" diyor. ABD "Evcil hayvanınızın sağlık durumuna ve rahatsızlık derecesine bağlı olarak, veteriner tarafından önce hafif bir sakinleştirici verilebilir."

Tipik olarak, evcil hayvanınız nazikçe rahatlarken onu sevmeniz için bolca zaman verilir. Ardından, onu okşarken ve ona sevgi sözleri verirken, veterineriniz ona "temelde aşırı dozda bir sakinleştirici olan şeyin" son bir enjeksiyonunu yapacak, diyor Conrad. "Bu, kalbi durana kadar yavaşlatır." Acı hissetmiyor.

Evcil hayvanınızı gömmek için eve götürmeye veya veterinerden kremasyon veya defin hizmetleri için tavsiye istemeye hazırlıklı olmalısınız. Çoğu veteriner, evcil hayvanınızın bir tutam saçını da koruyacak veya hatırlamanız için ayak izlerinin bir kalıbını oluşturacaktır.

Amerika Birleşik Devletleri'nin çoğunda, ölen bir evcil hayvanı bahçenize gömmek yasaldır . Bununla birlikte, çoğu eyalet, bu cenazenin evcil hayvanınızın ölümünden sonraki 48 saat içinde ve minimum 3 ila 5 fit (0,9 ila 1,5 metre) derinliğe kadar yapılmasını şart koşar. Bir alternatif, bir evcil hayvanı bir evcil hayvan mezarlığına gömmektir , maliyeti 500 ila 5.000 ABD Doları arasında değişebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.