Banka İflasını Açıkladı! Müşteriler Kapıya Dayandı! Kimse Bunu Beklemiyordu

Banka İflasını Açıkladı! Müşteriler Kapıya Dayandı! Kimse Bunu Beklemiyordu
ABD' bulunan büyük banka SVB FTX çökünce krizi atlatamayacak duruma gelince tüm faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

ABD' bulunan büyük banka SVB FTX çökünce krizi atlatamayacak duruma gelince tüm faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Silikon Vadisi Bankası SVB 2008 krizinden sonra iflas eden bir banka olurken kayyum atanmasından sonra Silvergate Caipitol tüm faaliyetlerini durduracağını da belirtmiş oldu. Bloomberg'ten alınan bilgiye göre baka kripto piyasasının krizi nedeni ile mali gücünü tüketip operasyonlarına son verme kararı aldı. Yapılan açıklama da banka için tavsiye kararı alındı.

Firma Tarafından Şu Açıklama Yapıldı

Yapılan açıklamaya göre bu kararın en iyi çözüm olduğunu belirten Silvergate endüstri düzenliyici gelişmelerin yaşanacağını da belirtti. FTX ile Alemada ilişkilerinin soruşturmasında çöküşün yaşandığı ve şirketin yanlış bir şey yapmadığı ifade edilirken ödeme kanallarının kapanması ile sıkıntıların daha da çoğaldığı belirtildi. Büyük bankanın iflas etmesi ile çöküş yapan ilk banka olarak iflas ettiğini duyurdu. ABD'de bulunan Slikon Vadisi SVB iflasını duyurdu.

Bankanın en büyük iflasına neden olan şeyin ise kripto piyasasındaki dalgalanmaların yaşanması nedeni ile gerçekleştiği belirtildi. Yapılan açıklamaya göre yeni düzenlemenin yapılacağı ve faaliyetlerin durdurulacağı söylendi.

Çöküşün Nedeni Belli Değil!

Soruşturmanın ortasında yaşanan çöküşün neden olduğu durumdan şirketin bir hatasının olmadığı belirtildi. Ödeme ağı kapanırken sıkıntılar ortaya çıkarken şirketin 1 Marttaki açıklamasında bankanın tekrar gözden geçirileceği yönünde açıklamalar gündemdeydi ancak FDIC raporunda belirtilen duruma göre Silvegate Bank 2020 yılından itibaren ABD bankalarında ilk iflas eden bankalardan biri oldu. Büyük çabalar harcansa da çöküşün telafisinin mümkün olmaması nedeni ile banka faaliyetlerinde durdurma kararı alarak iflas ettiğini duyurdu.

Bankanın faaliyetlerini durdurmamak için FDIC Fedaral Sigorta Kurumu ile görüştüğü biliniyordu. Bağımsız bir denetleme kurulu olan devlet kurumu FDIC ABD'de kayıtları denetlemek için müfettişlerini bankaya gönderdiklerini belirtmişti.

Yapılan incelemelere göre şirketin hisselerine bakıldığında10-K raporunda dosyalarda gecikmeler yaşandığı ve önemli bir düşüş görüldüğü de açıklanmıştı. Silvergate Bank'ın kapatmasının ardından kripto da nasıl değişimlere yol açacağı şimdilik belirsizlik içinde. Bu durumun analistler tarafından FTX çöküşünün kelebek etkisi yaratığı düşüncesi ile endişeli oldukları da alınan haberler arasında yer alıyor.