B Sınıfı Ehliyeti Olanlar 15 TL Ödeme Yapacaksınız! Ceza Gelmeden Ödemenizi Hemen Yapın

B Sınıfı Ehliyeti Olanlar 15 TL Ödeme Yapacaksınız! Ceza Gelmeden Ödemenizi Hemen Yapın

Türkiye’de birçok vatandaş aktif bir şekilde araç kullanıyor. Araç kullanan vatandaşlar ise yeni ya da eski bir şekilde sürücü belgesini elinde bulunduruyor.

Türkiye’de birçok vatandaş aktif bir şekilde araç kullanıyor. Araç kullanan vatandaşlar ise yeni ya da eski bir şekilde sürücü belgesini elinde bulunduruyor. B sınıfı ehliyeti bulunan vatandaşlara yönelik olarak uyarılar yapıldı. Habere göre belirtilen tarihler aralığında eski ehliyetini yenilemeyen sürücüleri yönelik olarak cezai işlem başlatılacak. Cezayı hak etmemek için mutlaka eski ehliyetlerin yenileri ile belirtilen süreler içerisinde değiştirilmesi gerekiyor.

Eski Tip Ehliyetler Tarih Oldu

Sürücü belgesi sahibi olan vatandaşlar geçmiş dönemlerde almış oldukları ehliyetlerini yeni tip ehliyetlerle değiştirmeleri gerekiyor. Bunun için ise sürücü belgesi sahibi olan kişiler ara sıra internet üzerinden yeni ehliyet nasıl alınır sorusunu araştırıyorlar. İçişleri bakanlığı tarafından 01.01.2016 tarihinden önce alınmış olan eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süreci ile ilgili bilgileri paylaşmıştı. 01.01.2016’dan sonra sürücü belgesine sahip olan vatandaşlar herhangi bir şekilde işlem yaptırmayacak. Çünkü bu tarihten sonra eski ehliyetler yerine yeni sürücülere yönelik yeni ehliyetler bastırıldı.

Elinde halen daha eski ehliyeti bulunan vatandaşlar 2024 yılının Aralık ayına kadar mutlaka başvuru yaparak ehliyetlerini değiştirmeleri gerekiyor. Sadece 15 TL tutarında bir ücret ödeyerek ve gerekli başvuruları yaparak yeni ehliyet sahibi olabilmek mümkün. Ehliyeti değiştirmek için ise belirli şartlar aranıyor. Ehliyetin sahibi olan vatandaşın kimlik belgesi nüfus cüzdanı ya da herhangi bir şekilde pasaportunu ibraz etmesi gerekiyor. B sınıfı ehliyet sahibi sürücünün sağlık raporu, istenilen evraklar arasında. Ehliyet yenilemek için 15 TL ücretin ödendiğini kanıtlayan evrak anlaşmalı bankalardan ya da PTT şubeleri aracılığı ile isteniyor.

Yeni ehliyet için ise son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik bir fotoğraf gerekiyor. Bu belgelerle birlikte mutlaka eski sürücü belgesinin de teslimi şart. Kan grubunun yazılı olmuş olduğu bir belge adli sicil belgesi de önemli evraklar arasında bulunuyor. Bu evraklarla birlikte randevu oluşturmak ve randevu saatinden 10 dakika önce mutlaka belirlenen adreste olmak önem arz ediyor. Başvuru tamamlandıktan sonra ortalama olarak bir hafta içerisinde belirtilen adrese yeni kimlik belgeleri gönderiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

4 Yorum