Asgari Ücretliler Daha Yüksek Maaş Alacak! Şartları Taşıyan 9500 TL Maaş Alacak

Asgari Ücretliler Daha Yüksek Maaş Alacak! Şartları Taşıyan 9500 TL Maaş Alacak

Asgari Ücretliler Daha Yüksek Maaş Alacak! Şartları Taşıyan 9500 TL Maaş Alacak

Türkiye’de birçok vatandaş asgari ücret üzerinden geçimini sağlamak için çalışıyor. Aylık olarak 8.500 TL alan vatandaşlara bir uyarı yapıldı ve belirli şartlar dahilinde olan kişilere bundan sonra 8.500 TL yerine 9.500 TL tutarındaki asgari ücret maaşlarına yatırılacak.

8.500 TL ve üzerinde maaş alan kişiler maaşlarına belirli bir ödeme ekleneceğinin bilgisine ulaştılar. Çalışan vatandaşlara doğalgaz desteği başlığı altında ödeme yapılacağı da duyuruldu. Belli şartları sağlayan vatandaşlara yönelik olarak maaşların üzerine 1000 TL ödeme eklenecek ve 8.500 TL olarak aldıkları maaş güncel miktarı ile 9.500 TL’ye yükseltilecek.

1000 TL Maaş Farkı Nasıl Alınır

Türkiye’deki birçok vatandaş Özel sektörde asgari ücret ile geçimini sağlamaya çalışıyor. Ocak ayında yapılan güncel zamlama ile birlikte son olarak asgari ücret 8500 TL seviyelerinde gerçekleşmişti. Ancak yapılan son habere göre çalışan vatandaşlar maaşlara ek olarak 1000 TL ödeme almaları mümkün hale getirildi.

Söz konusu 8500 TL üzerinde maaş alan vatandaşların doğalgaz fatura desteği ile birlikte toplamda 1000 TL’lik ekstra ödeme neticesinde maaşları en az 9.500 TL’ye kadar çıkmış olacağı duyuruldu. Doğalgaz enerji yardımı adı altında yatırılacak olan 1000 TL’lik ödemeyi belli şartlara sağlayan vatandaşların hepsi alabilecek.

Bunun için işverenler başvuru yapacak ve bundan sonraki süreçte onaylanacak. Enerji yardımının son tarihi ise 30 Haziran 2023 olarak duyuruldu. 8.500 ve üzerindeki özel sektörde çalışan kişilerin maaşları dışında aylık olarak 1000 TL’lik enerji yardımı hesaplarına aktarılacak ve bu ödeme ile gelir vergisi de kesilmemiş olacak. 1000 TL’lik ödeme ise çalışanlara ya da direkt gaz şirketlerine verilmesi arasında herhangi bir şekilde fark gözetilmeyecek.

İster kişilerin maaşına ek olarak yansıtılsın ister direk gaz şirketlerine verirsin her iki durumda da enerjiye yardımı kapsamında devlet yardım etmiş olacak. İşverenler ise bir miktar işçinin doğalgaz kartına diğer miktarını ise elektrik harcamaları için elden verebilecek. Doğalgaz ya da elektrik harcaması olsun ikisi de fark etmeksizin vergiden düşürülebilecek. Ancak unutulmamalıdır ki maaşa ek olarak 1000 TL yatırılıyor. Enerji yardımına başvurmak için ise başvuruları şahsen değil işverenler yapması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.