AB'den Türkiye'ye şaşırtan bağış: 6 milyar euro deprem yardımı yapacak! Suriye'yi de dahil etti..

AB'den Türkiye'ye şaşırtan bağış: 6 milyar euro deprem yardımı yapacak! Suriye'yi de dahil etti..

Avrupa Birliği Komisyonu ve AB dönem başkanı İsveç, Maraş merkezli depremlerden Türkiye ve Suriye'de etkilenenler için düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansında 7 milyar euroluk yardım taahhüdünde bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve AB dönem başkanı İsveç, Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye ve Suriye'de yarattığı etkilere karşı yardım amacıyla düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansında 7 milyar euroluk yardım taahhüt etti.

Konferansta yapılan açıklamada, Türkiye için hibeler ve krediler dahil olmak üzere taahhüt edilen miktarın 6,05 milyar euro olduğu belirtilirken, Suriyeli depremzedeler için ise hibe olarak 950 milyon euro taahhüt edildiği ifade edildi. AB Komisyonu, AB üyesi ülkelerin yanı sıra Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın da yardım taahhüdünde bulunduğunu ve toplam hibenin yüzde 50'sini temsil ettiklerini açıkladı.

100 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE ZARAR VAR

abden-turkiyeye-sasirtan-bagis-6-milyar-euro-deprem-yardimi-yapacak-suriyeyi-de-dahil-etti

AB Komisyonu ve AB dönem başkanı İsveç'in Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye'deki depremzedelere yönelik düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansı'nda yapılan taahhütlerin yüzde 50'sini, 3,6 milyar euro ile Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın temsil ettiği açıklandı. Türkiye'ye yönelik hibeler ve krediler dahil olmak üzere taahhüt edilen miktarın 6,05 milyar euro olduğu belirtilen açıklamada, Suriyeli depremzedeler için ise hibe olarak 950 milyon euro taahhüt edildiği ifade edildi. Ayrıca Türkiye'deki hasar tespit raporlarına göre depremin ekonomik etkisinin 100 milyar doların üzerinde olduğu hatırlatıldı ve Türkiye'ye yönelik fonların insani ihtiyaçların karşılanması ve depremden etkilenen bölgelerin yeniden imarı için kullanılacağı belirtildi.

ACİL İHTİYAÇLAR VAR!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yapılan yardım taahhütünün 4,3 milyar eurosu uygun kredi, 1 milyar 750 milyon eurosu ise hibe olduğunu açıkladı. Çavuşoğlu, şu anda depremzedelerin geçici barınma ihtiyacının devam ettiğine ve acil ihtiyaçların olduğuna dikkat çekerek, yardımların bir kısmının bu ihtiyaçların karşılanması için harcanacağını ve yardımların en kısa sürede gönderilmesinin faydalı olacağını belirtti.

YAPILAN YARDIMLA DEPREM BÖLGESİ YENİDEN İNŞA EDİLECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, AB, BM Kalkınma Fonu (UNDP) ve Dünya Bankası tavsiyeleriyle birlikte bir fon oluşturduklarını belirtti. Bu fon, Türkiye'ye yapılacak tüm desteklerin şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde deprem bölgesinin yeniden inşası ve depremden etkilenen insanların ihtiyaçları için kullanılacağına vurgu yaptı. Ayrıca, devletin ayırdığı bütçe ve milletin verdiği desteklerin de bu amaç için kullanılacağını sözlerine ekledi. Çavuşoğlu, herhangi bir şüphenin olmaması gerektiğini de belirtti.