10 Bin TL Yardım Ücreti Yatmayanların Dikkatine! Hemen Sorgulama Yapın

10 Bin TL Yardım Ücreti Yatmayanların Dikkatine! Hemen Sorgulama Yapın
6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkez üslü yaşanan iki büyük deprem felaketinin ardından yaralar sarılmaya devam ediliyor.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkez üslü yaşanan iki büyük deprem felaketinin ardından yaralar sarılmaya devam ediliyor. Sadece Kahramanmaraş değil bununla birlikte 11 ilimize de derinden tahribata yol açan 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremler sonrasında ilerleyen haftalarda daha Hatay’da büyük bir deprem yaşandı. AFAD 10.000 TL yardım kampanyası düzenleyerek evi depremde hasar görsün görmesin bütün vatandaşlara depremden dolayı 10.000 TL’ye destek ödemesi yapacağını duyurdu.

10.000 TL Destek Ödemesi Nasıl Alınacak

Kahramanmaraş merkez üslü yaşanan deprem felaketinin ardından birçok vatandaş can kaybına uğrarken birçok vatandaş da maddi anlamda zor günler geçiriyor. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz haftalarda sözü verilen 10.000 TL tutarındaki yardım başvurusu nasıl alınır akıllarda soru işareti olarak duruyor.

Bu haber doğrultusunda yardım parasını alamayan vatandaşları için sorgulama ekranı aktif hale getirildi. 10.000 TL tutarındaki depremden etkilenenlere yönelik yapılacak yardımın yatıp yatmadığı ve neden yapmadığı internet üzerinden sıklıkla araştırılan konular arasında yerini aldı. Gaziantep Osmaniye Şanlıurfa Kilis ve Kahramanmaraş’ta yaşayan vatandaşlara yönelik olarak da AFAD’ dan belirli açıklamalar yapıldı.

Buna göre kira ya da taşınma yardımı dışında da depremden zarar gören vatandaşlara yönelik olarak 10.000 TL’lik yardım ödemesinin başladığını duyuran AFAD deprem yardım parası yapmayanlar için de bir uyarıya dikkat çekti.

10.000 TL Yardım Parası Yatmayanlar Ne Yapacak

10.000 TL tutarındaki depremden etkilenenlere yönelik yapılacak yardımı sorgulaması T.C. kimlik numaraları ile ya da e-devlet şifreleri aracılığı ile e-devlet üzerinden ödemeler de yapıldığında ayrıca vatandaşlar irtibat numaraları aracılığıyla SMS ile bilgilendiriliyor. Ödeme için e-devlet üzerinden herhangi bir şekilde başvuru şartı aranmıyor ve hane başına destek ödemeleri için e-devlet üzerinden IBAN bilgilerinin mutlaka eklenmesi de gerekiyor.

Devlet tarafından verilecek olan 10.000 TL’lik yardım Cumhurbaşkanı Fuat Oktay tarafından önceki haftalarda açıklanmıştı ve buna göre 10.000 TL tutarındaki yardım parası afetten etkilenen kişilere destek olma amacıyla hane başına ödeneceği bilgisi verilmişti. Ayrıca bu ödemeler afette yıkılan acil yıkılacak olan ağır orta veya az hasarlı tespiti yapılan binalar için geçerli olacak. Hasarsız olarak öngörülen binalarda herhangi bir şekilde ödeme yapılmayacak.