Yıllık kiranız eğer bu tutarın altında ise bakın buna hiç gerek kalmayacak! İşte detaylar

Yıllık kiranız eğer bu tutarın altında ise bakın buna hiç gerek kalmayacak! İşte detaylar

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı olan Gelir İdaresi Başkanlığı kira gelir beyannamesi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Tüm detaylar haberimizin devamında

Gelir İdaresi Başkanlığı uyardı. Belirtilen tutarın altında kira ödemesi alanlar için son tarih 31 Mart!

Ev sahipleri az vergi ödeyebilecek

GİB tarafından yapılan açıklamaya göre, ev sahiplerinin beyan edeceği kira gelir beyannamelerinde, konut ve işyeri kira gelirlerinde belirli tutarlarda istisna yapılabilecek. Bu duruma göre yıllık konut kira geliri 9 bin 500 TL’nin altında olan ve işyeri kira geliri 70 bin TL’nin altında kalanlar için kira gelir beyannamesi verilmesinin zorunlu olmadığı açıklandı.

Belirlenen tutarları aşan gelirler için beyanname verilmesi zorunludur. Yurt dışında ikamet eden kişilerde ise kira gelirleri üzerinden istisna yapılmayacağı gibi kira gelirlerinin tamamı vergilendirme kapsamına dahil olacak. Gelir beyannamesinden sonra hesaplanacak olan vergiler, istisnai tutarlar düşüldükten sonra kesinleşecek. Konut kira gelirlerinde yıllık 9 bin 500 TL, işyeri kira gelirlerinde ise 70 bin TL istisna yapılabilecek. Tüm bunlara ek olarak konut ve işyerleri için yapılan birtakım kişisel harcamalar belgelenmesi durumda vergi tutarından düşülmesi imkanı söz konusu.

Kiralanan gayrimenkuller için ödenen birtakım giderler belgelenmesi ile birlikte vergiden düşülebilecek. Bu sayede de ev sahipleri kira gelirleri üzerinden daha az vergi ödeme imkanından yararlanacak.

Son tarih 31 Mart 2023

2022 yılı süresi boyunca kira geliri elde eden konut, işyeri, arsa veya arazi sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu kira gelir beyannamelerinin son tarih 31 Mart 2023 olduğu açıklandı. Söz konusu beyannameler, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden ‘Hazır Beyan Sistemi’ üzerinden veya ikamet edilen bölgedeki vergi dairelerine başvurularak yapılabilir.

Konutlar için yıllık 9.500 TL, işyerleri için 70.000 TL’ye kadar olan kira gelirleri, vergi istisnası doğrultusunda beyanname verme zorunluluğu olmadığı için beyan edilmeyecek. Belirtilen istisnai tutarları aşan tutarlar ile ilgili beyannameler ise hazırlanarak vergi dairesine sunulması gerekmektedir. Vergi tutarları hesaplaması istisnai tutarların düşüldüğü tutarlar üzerinden uygulanacak.

Kiraya ile ilgili gelir vergisi beyannamelerinin vergileri ise iki taksit olacak şekilde ödenebilecek. Söz konusu ödemelerin ilk taksit mart ayında ödenmesi gerekiyor. İkinci taksit ise temmuz ayında ödenecek. Tüm ödemeler, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden yada e-Devlet platformu üzerinden yapılabilirken, vergi dairelerinde de gerçekleştirilebilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.