Yıl sonu enflasyon beklentisi değişti! Ocak ayında memur maaşlarına yapılacak zam oranı yüzde 50'yi bulacak!

Yıl sonu enflasyon beklentisi değişti! Ocak ayında memur maaşlarına yapılacak zam oranı yüzde 50'yi bulacak!

Dün açıklanan orta vadeli programda daha önceden Merkez Bankası tarafından yüzde 58 olarak hedeflenen yılsonu enflasyon oranı yüzde 65 olarak açıklandı. Bu durumda Ocak ayında memur maaşlarına yapılacak zam oranı yüzde 50'yi bulacak!

Hükümet bir süredir üzerinde çalıştığı Orta Vadeli Ekonomi Programını kamuoyu ile paylaştı. Orta Vadeli programda dikkat çeken hedeflerde birisi de yıl sonu enflasyon oranı oldu.

Yıl sonu enflasyon beklentisi değişti!

OVP'ye göre 2023 yıl sonu enflasyon oranı yüzde 65 olarak güncellendi. Bu rakam geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası tarafından yüzde 58 olarak açıklanmıştı.

Ocak ayında memur maaşlarına yapılacak zam oranı yüzde 50'yi bulacak!

Öte yandan Ocak ayında memur maaşlarına yapılacak zam oranı hesaplamalarında Merkez Bankasının verilerine göre yüzde 40 - 45 aralığında tahmin ediliyordu. Şu anda OVP'de açıklandığı gibi 2023 yıl sonu enflasyon verisi yüzde 68 civarında gerçekleşirse, memurların Ocak ayında maaşlarına alacak zam oranı yüzde 50'yi bulacak.

haberici.jpg

Öte yandan hakem heyeti geçtiğimiz günlerde açıkladığı karar ile birlikte, Ocak ayında memur maaşlarına yüzde 15 oranında zam yapılacağını duyurmuş, bu zammın merkez bankasının yıl sonu enflasyon rakamının yüzde 58 olarak tahmin edilmesine göre enflasyon ek zammı ile birlikte yüzde 40 - 45 aralığına çıkacağı açıklanmıştı.

mebhocam.com.tr/özel