Ünlü ekonomistten düşük emekli maaşı ve hakem heyeti kararı hakkında tahmin

Ünlü ekonomistten düşük emekli maaşı ve hakem heyeti kararı hakkında tahmin

7.dönem toplu sözleşme görüşmelerinde hakem heyetinin devreye gireceği şu günlerde ünlü ekonomistten düşük emekli maaşı ve hakem heyeti kararı hakkında tahmin geldi.

Memurlar ve memur emeklilerinin yakından takip ettiği 7. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde ne yazık ki memurların istediği bir sonuç çıkmadı.

Yetkili sendika memur sen hükümetin teklif ettiği rakamları kabul etmedi ve konuyu hakem heyetine taşıdı. Peki hakem heyeti memur maaşlarına ne kadar zam yapacak ? Bu konuda konuşan Ünlü ekonomistten düşük emekli maaşı ve hakem heyeti kararı hakkında tahmin geldi.

Ünlü ekonomistten düşük emekli maaşı ve hakem heyeti kararı hakkında tahmin

Ekonomist Muhammet Bayram şu şekilde konuştu ;

“Sayın Binali Yıldırım emekli maaşlarına düzenleme yapılacağını belirtti. Yine aynı şekilde sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat vermişti. Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında bunu iletti. Hem en düşük emekli maaşını, hem emekli maaşlarını kapsayacak bir düzenleme olacağını düşünüyorum.

Ara Zam Olur Mu? En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olur?

Ara bir zamla alakalı burada en düşük emekli maaşının yükseltilmesi kök maaşın artırılması şeklinde olacaktır. Ben en düşük emekli maaşının 10 bin TL seviyesi civarına çıkmasını bekliyorum

Hakem Heyetinin Zam Kararı Ne Yönde Olur?

Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde enflasyon farkına göre zam yapılacağından bahsedilmişti. Bunun sosyal tarafı tartışılıyordu. Hakem heyeti hangi kararı verirse versin zaten enflasyon kadar zam verilecekti.

Şu anda devletimizin vermiş olduğu ilk 6 ay için yüzde 15’lik zam teklifi var. Ben bunun yüzde 40’ı geçeceğini düşünmüyorum. O yüzden değişen bir şey olmayacak, Sayın Bakan Vedat Işıkhan’ın demiş olduğu gibi enflasyon farkı kadar bir zam yapılacaktır.

Emekliler İçin Yılbaşında Tahminler Neler? Emeklilere Refah Payı Ödemesi Yapılacak Mı?

Emeklilere yapılacak zam oranı mutlak suretle yüzde 40-45'ler yani enflasyon farkı kadar olacaktır. Emeklilerimiz zaten enflasyon farkı kadar zam alıyorlar. Bundan önceki dönemde emeklilere enflasyon artı refah payı ödemesi yapıldı. Ben önümüzdeki dönemde refah payı ödemesinin ayrıca yapılacağını düşünmüyorum.”

gerçekgündem

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.