TRT memur maaşına zammına dair net rakamları verdi

TRT memur maaşına zammına dair net rakamları verdi

Ocak ayında memur maaşlarına gelecek zam oranı merak edilirken, Aralık ayı enflasyonu hariç, TRT memur maaşına zammına dair net rakamları verdi.

TRT memur maaşına zammına dair net rakamları verdi

2024 Ocak ayında memur maaşlarına yapılacak zam oranı merak edilirken, TRT haber, Aralık ayı enflasyonu hariç olarak memur maaşına zammına dair net rakamları verdi.

Ekonomist Tarkan zengin tarafından memur ve emekli maaşları ile ilgili yapılan değerlendirme sonunda hükümetin seçim öncesinde memurlara ve emeklilere ciddi oranda artış yapabileceği ön plana çıktı. İşte o açıklamalar ve haberin detayları:

Ssk Ve Bağ-kur Emeklileri Ne Kadar Zam Alacak?

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan milyonlarca memur ve memur emeklisi dahil emekli vatandaşlar yeni yılda ellerine geçecek maaşın ne olacağını merak ederken, bugün açıklanan verilerin ardından ilk 5 ay açıklanan enflasyon rakamlarına göre SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için uygulanacak zam oranı yüzde 35.24'e yükseldi.

Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme nedeniyle memur ve memur emeklilerinin bu artış oranından daha yukarıda bir zam alacağı bilinirken, devlet adına televizyon ve radyo yayınlarını gerçekleştiren YRT, yayımladığı haberde yapılması muhtemel zamlar için net rakam verdi.

"en Düşük Memur Maaşı 33 Bin Liraya Çıkacak"

En düşük memur maaşı ve emekli aylığı ile ilgili açıklamalarda bulunan AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin şunları kaydetti,
"Memur ve memur emeklilerinde yüzde 50 yaklaşık olarak artış gerçekleşmesi durumunda şu anda en düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 lira, bu oran yüzde 50 olduğu takdirde 33 bin liraya yaklaşık olarak çıkması bekleniyor."

Seçim Nedeniyle Emekli Zamları 'dopingli' Yapılabilir

Emekliler, memur ve memur emeklileri gibi toplu sözleşme dikkate alınarak bir artış almıyor olsa da, hükümetin 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere güçlü girebilmeyi hedefliyor oluşu, memur zamlarıyla benzer bir artışın da emeklilere verileceği iddialarını güçlendirmekte.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Sosyal Güvenlik SGK Uzmanı Özgür Erdursun, en düşük emekli maaşına yüzde 50 ile 60 arasında bir artış yapılmasının muhtemel olduğunu dikkat çekerken, 7 bin 500 lira olan emekli aylıklarına yüzde 50 artış yansıtılması halinde yeni taban aylık 11 bin 250 liraya yükselmiş olacak.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'de yaptığı konuşmanın ardından "İntibak yasası mı çıkacak?" yönündeki iddiaları net bir dille yalanlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı açıklama ile emeklilerin tabanda birleşeceğini gözler önüne serdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum