Trafik sigortalarındaki hasar basamakları ne işe yarıyor?

Trafik sigortalarındaki hasar basamakları ne işe yarıyor?
Trafik sigortalarındaki hasar basamakları ne işe yarıyor?

Trafik sigortası, 2024 itibarıyla yeni bir düzenlemeye tabi tutulacak, bu düzenleme sürücülerin hasar geçmişine göre değişen basamaklara göre prim ödemelerini içeriyor.

TRAFİK SİGORTALARINDAKİ HASAR BASAMAKLARI NE İŞE YARIYOR?

En dikkatsiz sürücüler 0. basamakta yer alacak ve bir önceki yıldaki primlerine %200 zam yapılacak; bu basamağa girmek için bir yıl içinde en az iki kaza yapmış olmak gerekiyor.

Diğer yandan, 8. basamak hasarsız sürücüler için ayrılmış durumda ve en düşük prim bu basamakta ödeniyor; buraya ulaşmak için beş yılsız kaza geçmişi şart.

Bu dinamik basamak sistemi, dikkatli sürücüleri ödüllendirirken, dikkatsizleri daha yüksek primlerle cezalandırıyor, böylece kaza oranlarının düşmesi hedefleniyor.

Her yıl sonunda sürücülerin basamakları, hasar geçmişlerine göre güncelleniyor, kaza yapmayanlar yükselirken, kaza yapanlar düşüyor.

Bu sistemle, trafik sigortası primleri, sürücülerin geçmiş davranışlarına göre daha adil bir şekilde belirlenmiş oluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.