Sigorta başlangıç tarihi 2008 yılından önce olanlar dikkat! 4320 prim günü ile 4 yıl erken emekli olabilirsiniz!

Sigorta başlangıç tarihi 2008 yılından önce olanlar dikkat! 4320 prim günü ile 4 yıl erken emekli olabilirsiniz!

EYT yasasının çıkması ile birlikte emeklilik başvurularında yoğunluk devam ederken yasa kapsamında olmayanlar da erken emekli olmanın yollarını araştırmaya başladı. Bu noktada sigorta başlangıç tarihleri 2008 yılından önceki tarihlerde olan memurlar için

İlk etapta kadınlar için 20, erkekler için 25 yıllık sigortalılık süresi ve 5 bin prim günü şartları ile duyurulmuş olan EYT düzenlemesi, geçtiğimi haftalarda yapılan bir açıklama ile birçok vatandaşın hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu. EYT düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulunan yetkililer, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi yapılmış olan EYT’liler için prim şartında değişikliğe gidilmiş olduğunu ve asgari şartın 5 bin gün, azami şartın ise 5 bin 975 gün olarak güncellendiğini bildirdi. Hizmet süresi şartında ise bir değişikliğe gidilmedi.

Milyonlarca vatandaşı hayal kırıklığına uğratan prim günü düzenlemesinin ardından 3 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe giren EYT yasası kapsamında SGK Müdürlüklerinde ve e- devlet sisteminde emeklilik başvurusu yoğunluğu yaşanırken yasa kapsamında olmayan birçok kişi de erken emekliliğin yollarını araştırmaya başladı. Bu noktada devreye giren uzmanlar, birçok kişi tarafından bilinmiyor olsa da bazı durumlar için 4 yıla kadar erken emekliliğin mümkün olduğunu bildirdi. Peki kimler, hangi şartlar karşılığında erken emekli olabilecek?

SİGORTA BAŞLANGIÇ YILI 2008’DEN ÖNCE OLANLAR DİKKAT!

sigorta-baslangic-tarihi-2008-yilindan-once-olanlar-dikkat-4320-prim-gunu-ile-4-yil-erken-emekl (2)

Yürürlükte olan bir kanuna göre sigorta başlangıcı 2008 yılından önce olan memurlara, bazı durumlarda erken emeklilik imkanı sunuluyor. Vatandaşın engel durumunun bulunması halinde sunulan erken emeklilik fırsatı için ise prim günü ve engellilik oranı şartlarının sağlanması gerekiyor.

Sigorta başlangıç tarihleri 2008 yılından önce olan ve engel durumları bulunan memurların erken emeklilik için sağlamaları gereken şartlar şu şekilde:

  • Engellilik oranı yüzde 40 olanların 5 bin 400 günlük prim ödemesi yapmış olması gerekir.
  • Engellilik oranı yüzde 40- 49 arasında olanların 4 bin 680 günlük prim ödemesi yapmış olması gerekir.
  • Engellilik oranı yüzde 50- 59 arasında olanların 4 bin 320 günlük prim ödemesi yapmış olması gerekir.

ENGELLİLİK DURUMU SONRADAN OLUŞMUŞ OLAN MEMURLAR DİKKAT!

Engellilik durumu sonradan oluşmuş olan memurlar için de erken emeklilik fırsatının olduğunu belirten uzmanlar, bu durumda sağlanması gereken şartları ise şu şekilde sıraladı:

  • Engellilik oranı yüzde 40- 49 arasında olanların 6 bin 480 günlük prim ödemesi yapmış olması gerekir.
  • Engellilik oranı yüzde 50- 59 arasında olanların 5 bin 760 günlük prim ödemesi yapmış olması gerekir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.