SGK uzmanı açıkladı! Memur maaşlarına yüzde 58 zam gelecek

SGK uzmanı açıkladı! Memur maaşlarına yüzde 58 zam gelecek
SGK Uzmanı Özgür Erdursun, Ocak ayında memur ve emeklilere yüzde 58 oranında enflasyon farkı zammı verileceğini tahmin ettiğini duyurdu. İşte detaylar..

Temmuz ayında peş peşe gelen zamlar sonrasında, enflasyon rekor kırarak aylık yüzde 9,49 olarak gerçekleşti.

Temmuz ayında gerçekleşen enflasyon oranında ki yükseliş ve Merkez Bankasının yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 58 olarak güncellemesi sonrasında memur ve emekli maaşlarına Ocak ayında gelecek zam ile ilgili olarak SGK Uzmanı Özgür Erdursun'dan önemli bir açıklama geldi.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun enflasyon verileri sonrası ocak ayında SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklilerine ve memur maaşına en az ne kadar enflasyon farkı (zam) verileceğini paylaştı.

Memur ve Emekliye enflasyon farkı ne kadar ödenecek?

SGK Uzmanı Özgür Erdursun emekliye enflasyon farkı (zam) ne kadar yansıyacak sorusu karşısında, “TÜİK Temmuz ayı enflasyonunu yüzde 9,49 olarak açıkladı. Enflasyon Oranını 2022’ye oranladığımızda 2024 Ocak ayında SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklilerine ve memurlara en az %58 oranında enflasyon farkı(zam) verilir…” cevabını verdi.

Ocak ayında memurlara verilecek enflasyon farkı

SGK Uzmanı Özgür Erdursun Youtube kanalında da enflasyon verileri sonrası yaptığı değerlendirme konuşmasında, enflasyon farkı üzerine şunları söyledi:

“2022 Temmuz ayında enflasyon %2.37. Ağustos’ta biraz düşmüş. yüzde 1.46. Eylül’de tekrar artmış, yüzde 3.08. Ekim’de biraz daha artmış yüzde 3.54, Kasım’da biraz düşmüş yüzde 2.88, Aralık’ta baya düşmüş yüzde 1.18 geçerli enflasyonu açıkladılar ve dediler ki yüzde 15 enflasyon farkı vereceğiz. Arkasından yüzde 10 sonra yüzde 5 daha verdiler, yüzde 15 rehat payıyla beraber yüzde 30 memurlara, emeklilere zam yapıldı. Burada bunların neler olduğunu biliyoruz.

Şimdi 2023 yılının temmuz ayının enflasyonu açıklandı. Geçen yıl yüzde 2.37 olarak açıklanan enflasyon bu yıl yüzde 9.49. Çok ciddi bir fark var. Geçen yıl 6 aylık dönemde %15 enflasyona denk gelmişti. Bu yıl sadece bir ayda 9.49. Yüzde 15 çıkmasına rağmen de %15'te refah payıyla beraber %30 verilmişti. Şimdi geçen yıl 2.37 çıktığında yıllıkta toplamda yüzde 14.51. Biz bunu oranladığımızda %58 gibi. Ocak ayında memurlara, memur emeklilerine, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 58 oranında bir enflasyon farkı verileceğini düşünüyorum bu oranlara göre…”

milligazete