Sendikadan tepki "yapılan zam yetersiz, ilave ek ödeme yapılmalı"

Sendikadan tepki "yapılan zam yetersiz, ilave ek ödeme yapılmalı"

Memur ve emekli maaşlarına yapılan zam oranını yetersiz bulan Türkiye Kamu-Sen, yapılan zammın yetersiz olduğunu ve ilave ek ödeme yapılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Kamu-Sen, emeklilere yapılan yüzde 25 zamın yetersiz olduğunu ve ilave ek ödeme yapılması gerektiğini belirterek bu konuda taleplerini dile getirdi. Genel Başkan Önder Kahveci, emeklilere yönelik alınan karardan geri dönülmesini ve 8 bin 77 liralık ilave ek ödemenin taban aylığa yansıtılarak emeklilere verilmesini istedi.

Önder Kahveci, yazılı bir açıklama yaparak, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen torba kanun teklifiyle en düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya yükseltildiğini ve emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapıldığını hatırlattı.

Ancak Kahveci, emeklilerin maaş artışının yüzde 25 ile sınırlı kalmasına rağmen ilave ek ödeme olarak memur maaşlarına yansıtılacak 8 bin 77 liranın emeklilik aylığına dahil edilmediğini belirtti. Kahveci, "Resmi enflasyonun yüzde 40'lar düzeyinde açıklandığı bu dönemde, emekli maaşlarına yapılan yüzde 25 artış yetersizdir. Çalışırken 22 bin lira maaş alacak bir memurun maaşı, emekli olduğunda 9 bin 950 liraya düşecek. Yani en düşük dereceli memur, emekli olduğunda çalışırken aldığı maaşın yalnızca yüzde 45'ini alabilecektir." şeklinde konuştu.

Kahveci, çalışma hayatı ile emeklilik arasındaki makasın bu kadar açılmasının adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığını ifade etti. Kamu çalışanlarının bu koşullar altında emeklilikte nasıl bir yaşam standardını koruyacaklarının açıklanması gerektiğini belirtti.

Sosyal devletin, vatandaşlarına çalışırken de emekli olduğunda da onurlu bir yaşam sağlamakla mükellef olduğunu ifade eden şunları kaydetti:

"Ekonomik gelişmeler, vergi artışları ve zorunlu harcama kalemlerine gelen zamlar dikkate alındığında emekli maaşlarına yapılacak yüzde 25'lik artışın yeterli olmadığı görülmektedir. Hükümetimiz bu karardan dönmeli, 8 bin 77 liralık ilave ek ödemenin taban aylığa yansıtılarak emeklilere de verilmesini sağlamalıdır. Türkiye Kamu-Sen olarak sayın Cumhurbaşkanımızın çağrımıza kulak vereceğini ve emekli zamlarını bir kere daha değerlendirilerek emekli maaşlarına ilave ek ödeme tutarının dahil edileceğini ümit ediyoruz. Konfederasyon olarak bu yoldaki girişimlerimizi sonuç alıncaya kadar sürdüreceğiz."

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum