Petrolün Yerine Öyle Bir Şey Geldi ki! Dünya Devleri Türkiye'nin Yaptığı O Şeyin Peşine Düşebilir

Petrolün Yerine Öyle Bir Şey Geldi ki! Dünya Devleri Türkiye'nin Yaptığı O Şeyin Peşine Düşebilir

Petrolün yerine geçmesi düşünülen madde Türkiye de mi? Kimler Türkiye'nin peşine düştü?

Petrolün yerini alacak olan çip teknolojisiyle ilgili önemli açıklamalar Yongatek Microelectronics Genel Müdürü Ali Baran tarafından geldi.

Ali Baran, dünya genelindeki en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST'te açıklarlar yaptı.

Açıklama Yapıldı

Ülke genelinde yaşanan kovid salgınından sonra çip tedariki hakkında küresel ölçekte bir krizle yaşanırken dikkatleri çeken Ali Baran, “aslında bu krizin nedeni Amerika ile Çin arasındaki çip üretim rekabetinden dolayı doğuyor. Bu krizin biz başka olduğumuzu düşünmekteyiz. Amerika’daki önemli firmaların CEO’lar 21. YY’da petrol yerine çip geleceğini dile getiriyor. Buda dünyanın bundan sonraki zamanlarında çip konusu ile şekilleneceği anlamında. Bizde bu durumu Ülkemiz açısından önemli bir imkan olarak değerlendirmekteyiz” dedi.

Yongatek Microelectronics Genel Müdürü Baran, dışa bağımlığı nadir sektörlerden çip sektöründe ülkemizi tedarikçi konumuna getirmeyi hedeflediklerini dile getirip, “Ülkemiz çip sorununu henüz çözmedi fakat çözülemeyecek bir sorun değil. Üniversitelerimizle, gençlerimizle ve sanayicilerimizle beraber çalışma yapılmalı. TEKNOFEST bu bakımdan oldukça önemli bir imkan olacak. 5 ya da 10 sene içinde Türkiye, yeni yapıla yarı iletken çip sektöründe anahtar ülkelerden biri olacağına inanıyorum. Bu konuda inancımız tam. Türkiye’nin kendine has fazlaca önemli çıkan kuvvetli yönleri var” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.