Personel maaşlarına 6 bin lira seyyanen zam

Personel maaşlarına 6 bin lira seyyanen zam
Belediye bünyesinde çalışan 4 bin personelin maaşlarına 6 bin lira seyyanen zam yapılacağını açıkladı..

Kamu kurumlarında ki personelin maaşlarına iyileştirmeler yapılmaya devam ediyor. Temmuz ayında memur maaşlarına yapılan yüzde 17,55 oranında zam ve 8 bin 138 lira seyyanen zam sonrasında, belediyeler de personele zam yapılmaya başlandı.

Bu kapsamda Çankaya Belediyesi’nde 4 bine yakın işçi maaşına 6 bin lira enflasyon destek primi verileceği açıklandı.

Müjdeli haberi Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen açıkladı.

Taşdelen'in açıklaması şu şekilde ;

“Yuvamızda, evimizde bir aradayız. Burası sizin eviniz. Burası bizim yuvamız. Ve en önemlisi de rahmetli babamı Doğan Taşdelen’i uğurladığımız bu alandayız. Çanpaş’ta, İmar’da, Belde AŞ’de, kadroluda, toplu iş sözleşmelerini imzalamıştık. Ama iktidarın ülkeyi içine sürüklediği ekonomik felaket nedeniyle verdiğimiz maaşların, hatta bundan 7 ay önce Çanpaş’ta yüzde 140 ile yüzde 152 arasında rekor düzeyde verdiğimiz zam oranlarının enflasyon karşısında eridiğini gördük.

'6 bin lira seyyanen zam'

Bu anlayışla emeğin kalesi Çankaya’nın yine Türkiye’ye örnek olacak bir iyileştirme yapması gerekiyordu. TİS görüşmemiz yok ama bizim yüreğimiz, vicdanımız duyarsız kalamazdı. Görmezden gelemezdi. Ben sizin yüzünüze nasıl bakardım? Türkiye’ye örnek olacak bir iş yaptık. Hem daha 7 ay önce yüzde 140 alan Çanpaş’ta, hem sadece 2-3 ay sonra yeni toplu iş sözleşme görüşmesi başlayacak İmar ve Belde A.Ş.’de, hem şubat ayında toplu sözleşmesi gelecek kadrolularda… Ben beklemem, ben bu çığlığa sessiz kalamam dedim. Ben babamın ekmeğini yok sayamam dedim. Türkiye’ye örnek olacak şekilde, Türkiye’de en yüksek oranda, İmar’da, Belde’de, Çanpaş’ta ve kadroluda yani 4 bine yakın işçi kardeşimize ağustos, eylül, ekim, kasım, aralık aylarında net 6 bin lira enflasyon destek primi vereceğiz. Bu sayede en düşük maaşımız 24 bin 150 liraya çıkarılmıştır.

Zamlar artık 6 aylık olacak

Ama dedik ki bu da yetmez. Enflasyonu vermek enflasyonist ortamda hayat pahalılığından korumuyor. Bu seyyanen verdiğimiz net 6 bin lirayı artık kesmeyeceğiz ve 1 Ocak’tan itibaren 300 lira ek olarak tabana da yansıtacağız. Bu da yetmez dedik. Biz toplu iş sözleşmelerini 2 yıllık imzalıyoruz. Süresi iki yıl. İlk yıl için bir zam oranı veriyoruz. İkinci yıl içinde ayrı bir zam oranı veriyoruz. Ama bu hayat pahalılığında bir yıl için verdiğimiz zam oranı yetiyor mu? Yetmiyor. Onun için toplu iş sözleşmelerindeki zam oranını da 6 aya indirdik. Bundan sonra 6 aylık zamlar verilecek.

cumhuriyet