O maaşlara en az yüzde 25 zam yapıldı: Dev zamdan kimler faydalanabilecek? İşte hesaba geçeceği tarihler..

O maaşlara en az yüzde 25 zam yapıldı: Dev zamdan kimler faydalanabilecek? İşte hesaba geçeceği tarihler..

O maaşlara en az yüzde 25 zam yapıldı: Dev zamdan kimler faydalanabilecek? İşte hesaba geçeceği tarihler..

2023 yılında gerçekleşen güncellemelerle birlikte en düşük emekli aylığı tutarı 7.500 TL'ye çıkarılmıştı. Bu düzenleme ile birlikte, ölen sigortalılardan dolayı dul veya yetim aylığı alan kişiler de aylıklarında artış görebilecekler. Dosya bazında uygulanacak olan 7.500 TL minimum aylık ödemesi, ölen sigortalının eşi ve çocuklarına da yansıtılacak. Örneğin, %75 hissesine sahip olan bir dul eşin ölüm aylığı tutarı, eski düzenlemeye göre 4.125 TL'den daha az olamıyordu.

Ancak yeni düzenleme ile birlikte bu tutar, 5.625 TL'ye yükseltildi. Dolayısıyla %75 hissesine sahip olan bir dul eşe 5.625 TL'den daha az aylık ödemesi yapılmayacak. Ölüm aylığı ödemeleri, bu tutara tamamlanacak. Yapılan bu düzenlemeyle birlikte, ölen sigortalıların eşleri ve çocuklarına verilen dul ve yetim aylığı tutarları da artış gösterecek. Böylece, bu kişilere de daha yüksek bir gelir desteği sağlanacak ve hayatlarını daha rahat bir şekilde sürdürebilmelerine olanak tanınacak.

YETİM VE DUL AYLIĞINA ZAM

o-maaslara-en-az-yuzde-25-zam-yapildi-dev-zamdan-kimler-faydalanabilecek-iste-hesaba-gececegi-t-1

Dosya bazında yapılan hesaplamalarla minimum aylık ödemesi 3.750 TL'ye yükselen %50 hissesi olan ölüm aylığı alanların en az tutarı artık 2.750 TL yerine 3.750 TL olacak. %25 oranında ölüm aylığı alan çocuklar ise bin 375 TL yerine artık en az bin 875 TL ödeme alabilecekler. 2022 yılında yapılan düzenleme ile bayram ikramiyesi tutarı bin 100 TL'den 2.000 TL'ye yükseltilmişti. Bu artış, ölüm aylığı alan dul ve yetimleri için de geçerli olacak. Bayram ikramiyesi tutarları, ölüm aylığı oranlarına göre hesaplanacak ve hisseleri oranında ödeme yapılacak. Örneğin, %75 oranında ölüm aylığı alanlar, 875 TL yerine bin 500 TL, %50 oranında alanlar 550 TL yerine bin TL, %25 oranında alanlar ise 275 TL yerine 500 TL bayram ikramiyesi alacaklar.

ÖDEME TARİHLERİ BELLİ OLDU

Meclis'te kabul edilmesi beklenen yasa tasarısıyla birlikte emeklilerin minimum aylık ödemesi 7.500 TL'ye yükseltiliyor. Tasarı onaylandıktan sonra Resmi Gazete'de yayımlanacak ve Nisan ayı ödeme döneminden itibaren uygulanacak. Ayrıca, ölen sigortalıdan dolayı dul veya yetim aylığı alanlara da en az 7.500 TL aylık ödemesi yapılacak. Bu değişiklikle birlikte, ölüm aylığı alan dul ve yetimler Ramazan Bayramı ikramiyesi de dahil olmak üzere artan ödemeleri alabilecekler. Yasa tasarısı onaylandıktan sonra Ramazan Bayramı ikramiyesi ödemelerinin 17-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ölüm aylığı alanlar ve Mart sonuna kadar aylık başvurusunda bulunanlar da bu ödemeden faydalanabilecekler.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.