Nisan Ayı Enflasyon Kira Artışı Yüzde Kaç Olacak? %25 Kira Artış Oranı Geçerliliğini Koruyor Mu?

Nisan Ayı Enflasyon Kira Artışı Yüzde Kaç Olacak? %25 Kira Artış Oranı Geçerliliğini Koruyor Mu?

Nisan ayı enflasyon kira artışı ile ilgili detaylar3 Nisan 2024 Çarşamba günü TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte netleşti. Konut kiraları için belirlenen %25 oranındaki artış hala geçerli mi? Kira sözleşmesi yenilenecek olan iş yerleri için yapılacak olan kira artış oranı yüzde kaç olacak? Kira artış oranı neye göre belirleniyor? Enflasyon, aylık, yıllık ve geçen ayın bu dönemine göre yüzde kaç oranında arttı? 12 aylık ortalamada yüzde kaç oranında artış gösterdi?

Nisan ayı enflasyon kira artışı için özellikle iş yerlerinin aylık kiralarının belirlenmesinde etkili olacak. TÜİK tarafından 3 Nisan'da açıklanan Mart ayı enflasyon rakamlarına göre, kira sözleşmesi bu ay yenilenecek olan iş yerlerinin kira artış oranları da belli olmuş oldu. Buna göre 2023 yılı için getirilen %25 kira zammı geçerliliğini koruyacak mı yoksa bu oran açıklanan enflasyon rakamlarına göre farklılık mı gösterecek?

nisan-ayi-enflasyon-kira-artisi.jpg

Nisan ayı enflasyon kira artışı ile ilgili rakamlar TÜİK tarafından bugün açıklandı. Benzer açıklamalar her ayın başında yapılıyor. Ve bu durum kira sözleşmesini yenileyecek olan iş yerleri için önem arz ediyor. Konut kiralarındaki %25'lik yenileme oranının da 2024 Temmuz ayı itibari ile kalkması söz konusu. Buna göre her ayın başında açıklanan enflasyon rakamları konut kiraları açısından da geçerli olmuş olacak.

3 Nisan Çarşamba sabahı TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları şu şekilde gerçekleşti:

• Enflasyon 2024 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %3.16 oranında artış gösterdi.
• Enflasyon 2023 Aralık ayına göre %15.06 oranında artış gösterdi.
• Enflasyon 2023 Mart ayına göre %68.50 oranında artış gösterdi.
• Enflasyon 12 aylık ortalamalara göre %57.50 oranında artış gösterdi.

Bu bilgilere göre iş yeri kira artış oranı 12 aylık TÜFE ortalamasına göre %57.50 oranında artacak. Benzer durum 2024 Temmuz ayı itibari ile ev kiraları için de geçerli olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum