Milyonlarca memur ve emekli yarını bekliyor! Kritik zam süreci başlıyor

Milyonlarca memur ve emekli yarını bekliyor! Kritik zam süreci başlıyor
Milyonlarca memur ve memur emeklisinin 2024 ve 2025 yıllarında maaşlarına alacakları zam oranının karara bağlanacağı 7.dönem toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor.. Kritik zam süreci başlıyor

2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak olan, memur ve memur emeklisinin maaşlarına her altı ayda bir yapılacak olan zam oranının karara bağlanacağı 7.dönem toplu sözleşme görüşmeleri yarın başlıyor.

Milyonların beklediği kritik süreçteki ilk toplantı yarın yapılacak. İlk kritik toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapılacak.

Memur konfederasyonlarının genel başkanları ve 11 hizmet kollundaki yetkili sendikaların temsilcilerinin konuşmalarıyla devam edecek toplantıda, görüşmelerde izlenecek takvim belirlenecek.

Önce hizmet kolları görüşülecek

Ağustos ayı boyunca sürecek görüşmelerde, memur ve memur emeklilerini yetkili konfederasyon olarak Memur-Sen temsil edecek.

Görüşmeler kapsamında, ilk olarak hizmet kollarının talepleri müzakere edilecek. Burada tarafların mutabakat sağlanmasının ardından, memur ve memur emeklilerinin genelini ilgilendiren taleplerin görüşülmesine geçilecek.

Memur-Sen üçer aylık zamlar istedi

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi'ne dair taleplerini geçen hafta açıklayan Memur-Sen, 2024 yılı için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 artış istemiş, 2025 yılı için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci altı ayda yüzde 25 ve ikinci altı ayda yüzde 15 zam talep etmişti.