Merkez Bankasının öngörüsüne göre memur maaşlarına ne kadar zam gelecek?

Merkez Bankasının öngörüsüne göre memur maaşlarına ne kadar zam gelecek?

7.dönem toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken, memur maaşlarına Ocak ayında gelecek zam oranı merak edilmeye başlandı. Peki Merkez Bankasının öngörüsüne göre memur maaşlarına ne kadar zam gelecek?

Temmuz ayı maaş zamlarıyla birlikte, en düşük memur maaşı 22 bin lira seviyelerine çıktı. Temmuz maaşlarının mesleklere göre netlik kazanmasıyla birlikte, şimdi gözler Ocak ayı zam oranlarına çevrildi.

2024 ve 2025 yıllarında memur maaşlarına yapılacak zam oranlarının netlik kazanacağı 7. dönem toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken, memur maaşlarına Ocak ayında gelecek zam oranıda merak edilmeye başlandı. Peki Merkez Bankasının öngörüsüne göre memur maaşlarına ne kadar zam gelecek?

Merkez Bankasının öngörüsüne göre memur maaşlarına ne kadar zam gelecek?

Milyonlarca memur, memur emeklisi, SGK ve Bağ-Kur emeklisini ilgilendiren yılın geriye kalan 6 ayına ilişkin olan ilk Temmuz ayı enflasyon verisi açıklandı.

Temmuz ayında enflasyon aylık yüzde 9,49 olarak gerçekleşti. Buna göre SGK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 9,49'luk enflasyon farkını ilk aydan hak etmiş oldu.

Ancak bu zam Ocak ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak.

Geriye Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.

2023 Enflasyon Beklentisi Yüzde Kaç?

Öte yandan, ekonomistlerin 2023 sonu enflasyon beklentisi temmuzda yüzde 42,07'den 61,01'e yükseldi. Tüketici Fiyat Endeksi, haziranda bir önceki aya göre yüzde 3,92 artış göstermişti.

Merkez Bankasının yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 58

Merkez Bankası 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi belli oldu. TCMB Başkanı Gaye Erkan, enflasyonun 2023 yılı sonunda yüzde 58 olarak gerçekleşeceği ve 2024 yıl sonunda yüzde 33 seviyesin de tahmin edildiğini söyledi.

Erkan, 2025 yıl sonunda ise enflasyonun yüzde 15 olarak gerçekleşeceği tahmin edildiğini belirtti. Bir önceki enflasyon beklentisi bu yıl sonu için yüzde 22,3, gelecek yıl sonu için yüzde 8,8 seviyesinde bulunuyordu.

Ocak 2024 Emekli Maaşı Zammı Ne Kadar Olacak?

Merkez Bankası'nın yüzde 58'lik 2023 yıl sonu enflasyon beklentisine göre yeni SSK, Bağ-Kur emekli zammını hesapladık. Memur ve memur emeklisi içinse 2023 yılında uygulanacak toplu sözleşme zammı için süreç Ağustos ayında nihaye erecek. Toplu sözleşme sonrası Ocak 2024 memur zammı için de hesaplamalar gelecek.

Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine göre; TÜFE endeksi 1782,95 seviyesine yükselecek. Bu rakam değerlendirildiğinde yılın ikinci yarısı için 6 aylık enflasyon oranı yüzde 31,92 olarak hesaplandı. Yani bu rakam refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli zammı olacak.

gazetevatan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum