Merkez Bankası dolar, cari açık ve enflasyon tahminlerini duyurdu!

Merkez Bankası dolar, cari açık ve enflasyon tahminlerini duyurdu!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, mart ayı piyasa katılımcıları anketinin sonuçlarını açıkladı. Faiz beklentisinin düştüğü, dolar tahminin ise yükselmiş olduğu görüldü. İşte anket sonuçlarına ilişkin ayrıntılar…

Zorlu ekonomik şartlar kapsamında büyük bir problem olarak değerlendirilen ve yalnızca ülkemizin değil diğer dünya ülkelerinin de sorunlarından birisi olarak öne çıkan yüksek enflasyon, piyasaları karıştırdı. Özellikle Amerika’da yaşanan son gelişmelerden sonra hareketlenen piyasalarda endişe durumu hakimken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yeni bir açıklama geldi. Banka, bu ay düzenlemiş olduğu anketin sonuçlarını yayınladı.

Her ay olduğu gibi mart ayında da piyasa katılımcıları anketi düzenleyen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, söz konusu ankete ilişkin sonuçları kamuoyu ile paylaştı. Katılımcıların faiz beklentilerinin düşmüş olduğu gözlenirken dolar tahminleri ise yukarı yönlü olarak revize edildi.

DOLAR TAHMİNİ YUKARI YÖNLÜ OLARAK GÜNCELLENDİ!

merkez-bankasi-dolar-cari-acik-ve-enflasyon-tahminlerini-duyurdu

Mart ayı piyasa katılımcıları anketinin sonuçlarını yayınlayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, anket katılımcılarının dolar tahminleri ile dikkat çekti. Katılımcılar 2023 yılı dolar beklentilerini 22,91 TL olarak açıkladı. Söz konusu dolar tahmini bir önceki anket döneminde 22,84 TL olarak duyurulmuştu. 12 ay sonrasının döviz kuru beklentisi ise aynı anket döneminde 23,10 TL ve 23,52 TL olarak kayda geçti.

FAİZ BEKLENTİSİ DÜŞTÜ, ENFLASYON BEKLENTİSİ ARTTI!

BİST Repo ve Ters Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentilerine de yer verilmiş olan anketin sonuçlarına göre ilgili parametreye ilişkin beklenti yüzde 8,50 olarak kayda geçti. Geçtiğimiz anket döneminin faiz beklentisi ise yüzde 9 olarak bildirilmişti.

Merkez Bankası’nın mart ayı piyasa katılımcıları anketinin sonuçlarına göre katılımcıların sene sonu TÜFE beklentisi yüzde 37,72 olarak gerçekleşti. Bir önceki anket döneminde 2023 yılı TÜFE beklentisi, yüzde 35,76 olarak açıklanmıştı.

Aynı ankette katılımcıların cari açık beklentilerini de değerlendiren Merkez Bankası, 2023 yılı cari açık beklentisinin mart ayında artmış olduğuna işaret etti. Bir önceki anket döneminde cari açık beklentisi 30,6 milyar dolarken bu ay 36 milyar dolar olarak kayda geçti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.