Memurlar ve memur emeklileri dikkat! Tablo netleşti! Maaş hesapları tek tek yapıldı! Kim, ne kadar maaş alacak?

Memurlar ve memur emeklileri dikkat! Tablo netleşti! Maaş hesapları tek tek yapıldı! Kim, ne kadar maaş alacak?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ocak ve şubat ayı enflasyon verileri ile birlikte memurların ve memur emeklilerinin maaşları hesaplanmaya başlandı. Yapılan hesaplar ile en düşük maaş tutarları ve eş/ çocuk yardımları ortaya kondu.

Ekonomik açıdan oldukça zorlu geçen 2022 yılının ardından en çok merak edilen konulardan birisi de emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan zam oranı olmuştu. Haftalar boyunca konuya yönelik çeşitli hesaplar ve tahminler ortaya atılırken resmi açıklama ocak ayının başında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından duyurulmuş olan 6 aylık enflasyon verisi neticesinde yapılmıştı. Buna göre hem emeklilere hem de memurlara yüzde 16,48’lik enflasyon farkı ve yüzde 13,52’lik refah payı olmak üzere toplamda yüzde 30 oranında maaş zammı yansıtılmıştı.

2023 yılının ilk yarısı için yüzde 30’luk maaş zammını ceplerine koyan memurlar ve emekliler için yeni maaş hesapları yapılmaya başlandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan iki aylık enflasyon verisinden yola çıkarak hesaplanan maaşlara ilişkin ayrıntılar belli oldu.

MAAŞ ZAMLARI NETLEŞMEYE BAŞLADI!

memurlar-ve-memur-emeklileri-dikkat-tablo-netlesti-maas-hesaplari-tek-tek-yapildi-kim-ne-

Şubat ayı enflasyonunu yüzde 3,15 olarak açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, bu açıklaması ile birlikte 2023 yılının ilk yarısına ilişkin iki enflasyon verisinin tamamlanmasını sağladı. Toplamda yüzde 10’a yükselen iki aylık enflasyon neticesinde olası maaş zamları hesaplanmaya başladı.

YENİ MAAŞLAR TEK TEK HESAPLANDI!

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yönelik yeni hesaplar ortaya koyan uzmanlar, iki aylık enflasyon verisine göre memurlarda temmuz ayında en düşük maaş yüzde 7,96’lık artış ile 12 bin 778 TL olacak. Memur emeklileri için en düşük maaş ise 7 bin 901 TL’den 8 bin 530 TL’ye yükselecek.

Temmuz ayında maşların yanı sıra aile yardımlarında da yükselişe gidilecek. Minimum yüzde 7,96’lık artışa göre aile yardımları için de yeni hesaplar ortaya koyan uzmanlar, eş için ödenen yardımın bin 64 TL 23 kuruş, 0- 6 yaş arası çocuk için ödenen yardımın 234 TL 10 kuruş, 6 yaş ve üzeri çocuklar için ödenen yardımın ise 117 TL 5 kuruş olacağını bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.