Memurlar Ek Zam İstiyor

Memurlar Ek Zam İstiyor
Artan enflasyon ile birlikte alım gücü iyice düşen memurlar seçim öncesinde ek zam istiyor. Peki memura ek zam gelecek mi ?

Milyonlarca memur son dönemde artan enflasyon ile birlikte alım gücünün düşmesi sebebiyle maaşlarına ek zam talep ediyor. Memur maaşlarına Ocak ayında yapılan yüzde 30 zammın üzerinden henüz 2 ay geçmesine rağmen alınan zam neredeyse buharlaştı.

TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre Ocak ayı enflasyonu yüzde 6,65 olurken, yarın açıklanacak Şubat ayı enflasyonu merakla beklenirken, ekonomistler Şubat enflasyonunun yüzde 3,52 olacağını tahmin ediyor. Bu şartlarda yılın ilk 2 ayında gerçeleşen enflasyon yüzde 10'u aşmış olacak. Durum böyle olunca memurlar da düşen alım güçlerinin telafisi için hükümetten ek zam istiyor.

Memura ek zam gelecek mi ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim tarihini bir kez daha 14 Mayıs 2023 olarak duyurmasıyla birlikte , hükümet kanadında seçim çalışmaları hızlandı. Bu kapsamda gelen kulis bilgilerine göre Ak parti kurmayları seçim öncesinde memur ve emekliye ek zam için çalışmalara başladı. Ancak hükümet kanadından bu konuyla ilgili olarak resmi bir açıklama gelmedi. Fakat yıl başında asgari ücrete verilen yüzde 55'lik zammın memurlara yüzde 30 olarak yansıtılmasından dolayı memurlara seçim öncesi ek zam verilmesi ihtimali güçlü görünüyor.

mebhocam.com.tr/özel haber