Memuriyetleri 2008'den sonra başlamış olanlar dikkat! EYT düzenlemesinden yararlanacaklar!

Memuriyetleri 2008'den sonra başlamış olanlar dikkat! EYT düzenlemesinden yararlanacaklar!

EYT düzenlemesinin yürürlüğe girmesi ile birlikte milyonların yüzü güldü. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda ciddi yoğunluklar devam ederken memuriyetleri 2008 yılından sonra başlamış olan çalışanlara da müjdeli haber verildi. İşte ayrıntılar…

Meclis’ten geçen ve 3 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan EYT düzenlemesinin ardından sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan milyonlarca vatandaşın yüzü güldü. Prim ve sigortalılık süresi şartlarına tabi tutulan milyonlarca vatandaşın emeklilik hakkına kavuşmasını sağlayacak olan düzenlemenin ardından memurların da yüzlerini güldüren birtakım gelişmeler yaşandı.

4A statüsünde olan EYT’lilerde kadınlar 20, erkekler ise 25 yıllık hizmet sürelerine ek olarak 5 bin ile 5 bin 975 gün aralığında prim günlerini doldurmaları durumunda emeklilik hakkı söz konusu olabilecek. 4B’li kadınlardan 7 bin 200, erkeklerden ise 9 bin günlük prim şartı aranacak. Bu noktada 4C’liler için de önemli bir gelişmenin yaşandığı ve tarihe bağlı olarak onların da EYT kapsamından yararlanabilecekleri kayda geçti. Söz konusu detaylar kamuoyu ile paylaşıldı.

3600 GÜNÜ TAMAMLAYAN EMEKLİ OLABİLECEK!

memuriyetleri-2008den-sonra-baslamis-olanlar-dikkat-eyt-duzenlemesinden-yararlanacaklar

Habertürk tarafından düzenlenmiş olan bir habere göre EYT yasası ile birlikte kademeli yaş koşulu tamamı ile kaldırıldı. Sigorta başlangıç tarihleri 8 Eylül 1999 tarihinden önce olanlara 2925 Sayılı Kanun’a tabi olan tarım işçilerinden 3 bin günlük prim istenecek. Bu şartı sağlayanlar emeklilik başvurusunda bulunabilecekler. 3 bin 600 günü henüz tamamlamamış olanlar ise tamamladıkları tarih itibari ile emeklilik başvurusunda bulunabilecekler.

MEMURLAR DİKKAT!

8 Eylül 1999 tarihinden sonra ilk kez 4A’lı olarak çalışmaya başlayan ve sonrasında da memur olarak çalışmaya devam edenler, sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önceki dönemi askerlik borçlanması ile tamamlayarak EYT kapsamından yararlanamayacaklar. Ancak 8 Eylül 1999 tarihinden önce SSK veya Bağ- KUR’lu olarak sigortalı çalışmaya başladıktan sonra 2008 yılının ekim ayından sonra ilk kez 4C kapsamında çalışmaya başlamış olanlar, yasa kapsamında değerlendirilecek. Kadınlarda 7 bin 200, erkeklerde ise 9 bin günlük prim şartı aranacak.