Memura müthiş zam! 5 bin intibak, enflasyon farkı ve yüzde 45 zam

Memura müthiş zam! 5 bin intibak, enflasyon farkı ve yüzde 45 zam

Memur maaşlarında son dakika gelişmeleri var! 5 bin lira intibak zammı ve yüzde 45 enflasyon farkıyla birlikte memur maaşlarında artış yaşanacak. İşte yeni rakamlar

Son dönemde milyonlarca kamu çalışanının en çok konuştuğu konulardan biri memur maaşlarına yapılan zam. En düşük memur maaşına yapılan zammın ardından üst kademedeki memurların da zam ve ikramiye beklentileri artmış durumda. Özellikle en düşük memur maaşının 22.000 TL olması, talepleri daha da yükseltti. Memurları sevindiren haberler gelmeye başladı. Temmuz ayında yapılacak zam öncesinde yeni tahminler, talepler ve rakamlar ortaya çıktı. Memur maaşlarına yapılacak zamla ilgili yeni bilgilere ulaşıldı. Son dakika bilgilerine göre, memurlara 33.000 TL maaş, 5.000 TL seyyanen zam ve yüzde 45 enflasyon zammı ödenecek. Böylece memur maaşları rekor bir zam alacak.

Seçim öncesi zam haberleri yine en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. 28 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine sadece 3 gün kala, milyonlarca kamu çalışanı zam oranlarını öğrenmek için sabırsızlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde en düşük memur maaşını 22.000 TL olarak açıklamıştı. Temmuz ayında en düşük memur maaşının bu rakama yükselmesi beklenirken, diğer kamu çalışanları da maaş zammı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Başkent kulislerinde memur zam haberleri büyük yankı uyandırıyor. Yeni zam oranları ve rakamlar hala belirlenmeye devam ediyor. SAVDES-SEN Genel Başkanı Tuncay Cengiz'den, milyonlarca kamu çalışanını sevindirecek son dakika haberleri geldi. Sendikaların zam talepleri ortaya çıktı ve memurlar bu haberle sevinç yaşayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından en düşük memur maaşının 22.000 TL olarak belirlendiği açıklanmıştı. Yani temmuz ayından itibaren en düşük memur maaşı bu rakama yükselecek. Ancak üst kademedeki memurların maaş zammıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Normal şartlarda memur maaşlarına zam, 6 aylık enflasyon verileri ve refah payı dikkate alınarak belirlenir. Şu anda 4 aylık enflasyon verileri %15 civarında seyrediyor. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'na göre 6 aylık enflasyonun %20 civarında olması bekleniyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği refah payı kararı, memur maaş zammı için belirleyici olacak.

Sendikalar taleplerinde ısrarcı

Sendikaların talepleri ortaya çıktı Ankara kulislerinde dolaşan bilgilere göre, memur sendikalarının yeni talepleri ortaya çıktı. Memur maaşlarına yapılacak zam sonrasında en düşük maaşın 33.000 TL olması, yılda 2 maaş ikramiye verilmesi, 5.000 TL seyyanen zam ve %40 oranında enflasyon zammı talep ediliyor. Memur sendikaları, bu şekilde refah paylarının artabileceğine inanıyor.

Yüzde 45 zam kesin gibi

Ara zam miktarı ne olacak? Peki, memurlara yapılacak ara zam miktarı ne olacak? Memur maaşları ne kadar artacak? Kaynaklardan alınan bilgilere göre, kamu işçilerine yapılan zam, memurlar için ara zam miktarını belirleyecek. Kamu işçilerine yapılan toplu iş sözleşmesinde en düşük maaşın 15.000 TL olarak belirlendiği ve aynı zamanda %45 oranında zam yapıldığı açıklanmıştı. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, memur, emekli ve asgari ücretliye aynı oranda zam yapılmasını istediği biliniyor. Bu durumda yapılacak zam oranının %45 olması tahmin ediliyor.

Kaynak:tum-haberler.com

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

11 Yorum