Memura Kira Desteği ayrıntılar belli oluyor! Hangi şehirde ne kadar kira desteği ödenecek?

Memura Kira Desteği ayrıntılar belli oluyor! Hangi şehirde ne kadar kira desteği ödenecek?

Memurlara verilmesi planlanan kira desteğinde ayrıntılar belli olmaya başladı. Peki Hangi şehirde ne kadar kira desteği ödenecek? İşte detaylar..

AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan düzenlemelerden biri, kamu çalışanlarına kira desteği sağlanmasıydı. Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, memurlara yönelik kira desteği sürecinin nasıl işleyeceği konusunda konuşarak, "Kişiler, aslında bütçelerine göre planlama yapabilecekleri bir sistem olursa maaş katsayısına göre hesaplanmalı" dedi.

AK Parti, seçim beyannamesinde memurlara kira desteği sunulacağını açıkladı. Özellikle İstanbul başta olmak üzere kamu çalışanlarının sosyoekonomik koşullarının iyileştirilmesi gündemde. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı'ya göre, kentsel dönüşüm projelerinin yetersizliği ve yapı ruhsatı sayısındaki düşüş, özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerdeki memurların yer değiştirmek istememeleri ve yaşam koşullarının zorlaşmasına neden oluyor.

Özelmacıklı, konuyla ilgili olarak şunları belirtti: "İstanbul'da kira fiyatları yüksek oranda artmış durumda. Nisan ayında ortalama metrekare fiyatları İstanbul'da 130 TL'ye kadar çıkmışken, sıfır dairelerde bu fiyat metrekare başına 170 TL'leri bulabiliyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak, seçim öncesinde belirtildiği gibi bazı büyükşehirlerde, memurlar, kadrolu personel ve sözleşmeli personeller için böyle bir kira desteği planlanıyor."

"Yüzde 25 sınırlaması"
Evlenme sezonunun hareketlenmesi ve kentsel dönüşüm ihtiyaçları düşünüldüğünde, bu desteklerin, bu bölgelerde görev yapacak kamu personelleri için önemli bir fayda sağlayacağını ifade eden Özelmacıklı, "Ancak yüzde 25 sınırlamasıyla ilgili yapılan yorumlar ve görüşler, mal sahiplerini uzun vadeli kiralamaktan kaçınmaya teşvik ediyor. Hatta bu nedenle evlerini eşyalı olarak kiraya vermek veya günlük/kısa süreli kiralamak isteyen mal sahipleri daha da artmış durumda."

Yüzde 25 sınırlamasına uymayanlara yönelik getirileceği söylenen hapis ve para cezalarının, kiralık daire arzını giderek zorlaştıracağını belirten Özelmacıklı, gayrimenkul sahiplerinin genellikle kira gelirlerinin gayrimenkul değerine uygun bir geri dönüş sağlamasını beklediklerini belirtti. Aksi takdirde, kiralık daire vermek isteyen mal sahiplerinin kiracı bulma konusunda zorluk yaşayacağını vurguladı.

"Maaş katsayısı"
Özelmacıklı, desteklerin maaş katsayısına göre belirlenmesinin makul olabileceğini değerlendirdi. Çünkü farklı bölgelerde kira fiyatlarının değişiklik gösterebileceğini belirten Özelmacıklı, "Kişiler aslında bütçelerine göre planlama yapabilirler. Bölgelere göre fiyatlandırma yapmak doğru olmaz. Örneğin, İstanbul Kadıköy'de 100 metrekarelik bir dairenin kirası 18 bin TL'ye kadar çıkabilirken, İstanbul Beylikdüzü'nde 10 bin TL olabiliyor. Bu farkın maaş katsayısına göre belirlenmesi daha makul görünüyor." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum