Memur maaşlarına Ocak ayında yüzde 50 zam gelecek

Memur maaşlarına Ocak ayında yüzde 50 zam gelecek

Orta Vadeli Program'da yıl sonu enflasyon beklenti rakamının yüzde 65 olarak açıklanması, bundan gelecek enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile birlikte memur maaşlarına Ocak ayında yüzde 50 zam gelecek

Orta Vadeli Programın geçtiğimiz gün açıklanmasıyla birlikte, 2023 yılı sonu enflasyon beklentisi yüzde 65 olarak belirlendiği netleşti.

Merkez bankasının öngördüğü yılı sonu yüzde 58 enflasyon öngörüsünün yüzde 65'e yükselmesine bağlı olarak, memur ve emekli memurların yıl sonunda maaşlarına yapılacak enflasyon ek zammının yükseleceği kesin.

Toplu sözleşme görüşme sürecinde Bakan Işıkhan ocak ayında memur maaşlarına enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile birlikte yüzde 40 civarında zam yapılacağını, merkez bankasının öngörüsüne göre söylemişti. Şimdi hesaplamalar tamamen değişti. Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre memurların alacağı maaş zam oranı enflasyon farkı eklenmesiyle değişecek. Açıklanan memur zammının üzerine enflasyon farkı da ilave edilince farklı bir zam oranı ortaya çıkacak.

haberici.jpg

Ocak 2024 memur zammı ne kadar olacak?

2023 yılı enflasyon beklentisi yüzde 65 olduğuna göre 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 37,76. Temmuz ayı ara zam yüzde 6 ve toplu görüşmeler sonunda 2024 Ocak için yapılacak zam oranı yüzde 15. Memur enflasyon farkı da yüzde 29,96 eklenirse memurlar için 2024 Ocak zammı yüzde 49,46 yaklaşık yüzde 50 olacak.