Memur maaşlarına çok ciddi düzenleme geliyor

Memur maaşlarına çok ciddi düzenleme geliyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, temmuz ayında memur maaşlarına çok ciddi bir düzenleme yapacaklarını aktardı. Yapılan düzenleme ile birlikte, en düşük memur maaşının da net olarak 22 bine çıkarılacağını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) konusunda yapılan işlemlerin bu hafta veya önümüzdeki hafta tamamlanacağını ve maaşların birikmiş olarak hesaplara yatırılacağını belirtti. Ayrıca, yaklaşık 100 bin taşeron işçiyle ilgili çalışmaların da devam ettiğini ve memurlarla ilgili önemli düzenlemeler yapacaklarını ifade etti.

Bakan Bilgin'in açıklamalarından bazı önemli noktalar şu şekildedir:

"Son 2 yıl içerisinde birçok sorunu çözdük. EYT başvuruları başlangıçta 2 milyon 250 bin kişi için geçerliydi, ancak başvuru sayısı daha düşük oldu. Bazı kişiler emekli olmak istemedi. Geriye kalan başvuruların işlemleri bu hafta veya önümüzdeki hafta tamamlanacak ve maaşları birikmiş olarak hesaplara yatırılacak.

Kamu toplu sözleşmesini gerçekleştirdik ve 700 binden fazla işçiyle yüzde 45 zam oranında önemli bir anlaşma sağladık. İşçilerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek amacıyla Bakanlığımızın bahçesini çiçek bahçesine dönüştürdüler.

Taşeron işçiler konusunda geçmiş yıllarda 900 binden fazla kişi kadroya alındı. Yaklaşık 100 bin kişilik bir grup hala bu durumda. Meclis'in deprem nedeniyle ara vermesi, bu dosyanın gecikmesine yol açtı. Ancak bu konuda çalışmalarımız devam ediyor ve planlamamız hazır." diye konuştu.

Memur maaşlarına çok ciddi düzenleme geliyor

Temmuz ayına günler kala memur maaşlarında çok ciddi düzenleme yapacaklarını aktaran Bakan Bilgin, "Memurlarla ilgili ciddi düzenlemeler yapmayı planlıyoruz. En düşük memur maaşı 22 bin TL olacak şekilde belirlendi. Belediye çalışanları konusunda bazı hatalar yapılmış olabilir ve bu konuda düzenlemeler yapacağız. Çalışma hayatının tüm sorunlarının farkındayız ve neredeyse tamamını çözdük, sadece az bir kısmı kaldı." ifadelerini de sözlerine ekledi.