Memur maaşları başta olmak üzere milyonları etkileyen pazarlık başlıyor!

Memur maaşları başta olmak üzere milyonları etkileyen pazarlık başlıyor!

Başta memur maaşları olmak üzere milyonlarca kişiyi ilgilendiren 2024 Ocak ayı asgari ücret zam görüşmeleri başlıyor.

Memur maaşları başta olmak üzere milyonları etkileyen pazarlık başlıyor!

Milyonları yakından ilgilendiren Ocak ayı asgari ücret zam konusunda pazarlıklar başlıyor. Başta memur maaşları olmak bir çok kalemi yakından ilgilendiren asgari ücretin Ocak ayında ne kadar olacağı merak konusu oldu.

Öte yandan yıl sonu enflasyon hesabına göre asgari ücretin Ocak ayında en az 15 bin 700 lira olması gerekirken, Mart ayında yapılacak yerel seçimler sebebiyle rakamın biraz daha yükseltilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; önümüzdeki yılbaşından itibaren uygulanacak yeni asgari ücretin pazarlık görüşmeleri öncesinde ince hesaplar yapılmaya başladı. Aralık ayında başlayacak pazarlık görüşmelerinde kasım enflasyonu belirleyici olacak.

Asgari ücret en az 15 bin 700 liraya çıkarılması gerekiyor

Temmuzdan bu yana geçen 4 aylık dönemde enflasyon yüzde 29.4 gerçekleşti. Kasım ayı enflasyonu yüzde 3 civarında açıklanırsa aralık ayı için de benzer bir rakam tahmini yapılarak 6 aylık enflasyon için en az yüzde 37.3 rakamı gündeme gelecek. Bu da sadece enflasyon hesabıyla bile kaybın telafisi için yeni yılda asgari ücretin en az 15 bin 700 liraya çıkarılması gerektiği anlamına geliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.