Memur maaş zamları için önemli kriter bugün açıklanıyor

Memur maaş zamları için önemli kriter bugün açıklanıyor

Temmuz ayında memur maaşlarına yapılacak olan enflasyon ek zam oranının belirlenmesinden önemli rol oynayacak olan Mayıs ayı enflasyon verisi sabah saatlerinde açıklanacak..

Memur maaş zamları için önemli kriter bugün açıklanıyor

Memurların gözü kulağı sabah saatlerinde açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyon verisinde olacak. TÜİK, mayıs ayında gerçekleşen enflasyon rakamlarının duyuracak.

Mayıs ayı enflasyon rakamı, memurlara Temmuz ayında verilmesi düşünülen enflasyon ek zam oranını doğrudan etkilemektedir. Öte yandan Mayıs ayı enflasyon rakamlarının düşük çıkması beklenmektedir. bunun sebebi ise, Mayıs ayında ülke genelinde tüm konutlara 1 aylık doğalgaz faturasının devlet tarafından ödenmesidir. Çünkü TÜİK, enflasyon hesaplamasında doğalgaz kalemini bu aya özel sıfır tutacak ve dolayısıyla mayıs ayı enflasyon rakamı diğer aylara oranla epey düşük çıkabilecek.

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimden önce en düşük memur maaşını ilk olarak 15 bin lira seviyesine çıkarılacağını ardından ise yapılacak enflasyon ek zammı, refah payı zammı ve toplu sözleşme zammı ile birlikte bu tutarın 22 bin lira seviyesine çıkarılacağını duyurmuştu.

Erdoğan'ın açıklamasında ki enflasyon ek zam oranı ise, Ocak ve Haziran ayları arasında gerçekleşen enflasyon oranından yüzde 8 toplu sözleşme zammının çıkarılmış halidir. Diğer bir değişle Mayıs ve Haziran aylarında çıkacak enflasyon rakamları memur maaşlarına temmuz ayında yapılacak zam oranını doğrudan etkileyecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.