Memur emekli asgari ücret zammı Bakan Şimşek'in önünde

Memur emekli asgari ücret zammı Bakan Şimşek'in önünde

Temmuz ayında memur, emekli ve asgari ücretliye yapılacak maaş zammı oranı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in önünde bekliyor. Refahı artırma sözü veren yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in önünde çözüm bekleyen 8 kritik konu bulunuyor.

Refahı artırma sözü veren yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in önünde çözüm bekleyen 8 kritik konu bulunuyor.

Mehmet Şimşek, beş yıllık bir aranın ardından yeniden kabinede yer alıyor ve Nureddin Nebati'den görevi devraldı.

Şimşek'in öncelikli dosyaları arasında faiz, enflasyon, asgari ücret ve memur zamları, kur korumalı mevduat hesapları, bütçe açığı, kişi başı milli gelir artışı ve yabancı sermaye girişi yer alıyor.

Şimşek'in ekonomik politikaları ve yaklaşımı, 22 Haziran'da yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında gözler üzerinde olacak. Şimşek'in toplumsal refahı artırmak için kurala dayalı ve tutarlı bir ekonomi politikası izleyeceği belirtiliyor. Planlarını hazırladığı adımları hayata geçireceği vurgulanıyor. Nisan 2023 itibarıyla yıllık enflasyon oranı yüzde 43,68 olarak açıklanmış durumda.

Bakan Şimşek'in ajandası oldukça yoğun. Enflasyon, faiz, kur korumalı mevduat hesapları, asgari ücret, memur ve emekli maaş zammı, ödemeler dengesi ve para politikası gibi birçok önemli başlık bekliyor. Bugün mayıs ayı enflasyonu açıklanacak ve enflasyonun beklenenden düşük olması tahmin ediliyor. Şimşek'in enflasyonla mücadeledeki tutumu dikkatle takip edilecek. Ayrıca, Şimşek'in bakanlık görevine başlamasıyla birlikte faiz politikasının nasıl devam edeceği de tüm piyasa tarafından yakından izlenecek. İlk Para Politikası Kurulu toplantısı 22 Haziran'da yapılacak.

Gözler ayrıca maaş zammında da olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ara zam sözü verdiği asgari ücretin 500 dolar seviyelerinde olması beklenirken, Şimşek'in asgari ücret ve memur zamı konusundaki tutumu merak konusu. Kur korumalı mevduat hesaplarının Mayıs sonunda 2.5 trilyon liraya ulaşmasıyla birlikte, kademeli olarak azaltılması düşünülen koruma kalkanının adımları da yakından izlenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan MEB Hocam İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.