MEB’den Açıklama Geldi: O Kişiler Karşılıksız Burs Alacak!

MEB’den Açıklama Geldi: O Kişiler Karşılıksız Burs Alacak!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, depremden etkilenen öğrencilere burs imkanı sağlanacak olduğunu açıkladı. Depremde annesini, babasını, yakınlarını kaybeden öğrencilere burs verilecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, depremde anne, babasını kaybeden vasisi vefat etmiş olan öğrencilere 2022-2023 eğitim- öğretim yılına kadar eğitim imkanı verilecek olduğu söylendi. Buna göre vasisi kaybeden öğrenciler, yıl sonuna kadar burs imkanlarından faydalanarak eğitim yaşamlarını sorunsuz şekilde sürdürecek.

Resmi Gazetede yayımlanmış olan olağanüstü hal kapsamında eğitim hayatıyla ilgili yeni kararlar alındı. Buna göre alınan yeni kararlar doğrultusunda 2022-2023 yılı itibariyle depremden etkilenen öğrencilerin anne ve babalarını kaybetmesinden söz açılırken, vasisi olmayan öğrencilere de yıl sonuna kadar burs imkanı sağlanacak olduğu belirtildi.

OHAL İlan Edilen İllerde Yeni Karar ve Düzenleme

OHAL ilan edilen illerde eğitim alanında da yeni karar ve düzenlemelere yer verilecek. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında ohalden etkilenenlere ücretsiz yemek, temizlik, konaklama gibi daha pek çok hizmetlerin verilecek olduğu belirtildi.

Ülkemizde yaşanan deprem sonrasında gözler eğitim sektörüne de çevrildi. Öyle ki pek çok depremden etkilenen öğrencilerin eğitim hayatının nasıl sürdürebilecek olduğu da merak edilen konuların başında yer alıyordu. OHAL olarak ilan edilen depremden etkilenen şehirler ile ilgili 2022-2023 eğitim ve öğretim sürecine dair yeni düzenlemeler geldi. Yapılan yeni düzenlemeler sonrasında öğrencilerin hem ücretsiz bir hizmet alması hem de yıl sonuna kadar burstan yararlanma kararı geldi. Buna göre alınan karar doğrultusunda depremden etkilenen öğrencilere yıl sonuna kadar burs imkanı sağlanmaya başlanmış olacak.

Ohal’de Kapatılan Eğitim Kurumları Hakkında Karar

OHAL’de kapatılmak zorunda kalan eğitim kurumlarıyla ilgili olarakta yeni bir düzenleme yapıldı. Ohal’in duyurusunun yapılmış olduğu şehirlerde eğitim kurumunun kapatılmasından dolayı yinetici, müdür, müdür yardımcısı, öğretmen, öğrencilerle ilgili teslim edilmesi gereken defter ve evraklarla ilgili olarak herhangi bir cezai işlem uygulamasına başvurulmayacak. 5580 sayılı kanun 7. maddesinin beşinci fıkrası gereğince Kurumlar ile ilgili alınan karar doğrultusunda idari para cezası kaldırılmış olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.