Mayıs Enflasyonu Düşük Çıkacak! İşte Sebebi

Mayıs Enflasyonu Düşük Çıkacak! İşte Sebebi

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayında doğalgazın bir ay süresince ücretsiz olarak verilmesi sebebiyle Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) hesaplamasında "sıfır fiyat" yöntemini kullanacak. Bu değişiklik, mayıs ayı enflasyonunda önemli bir düşüşe yol açacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), doğalgazın bir ay süresince ücretsiz olarak verilmesi nedeniyle mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nde (TÜFE) "sıfır fiyat" yöntemini uygulayacağını duyurdu. Bu değişiklik, mayıs ayı enflasyonunda belirgin bir düşüşe neden olacak. Diğer aylarda ise 25 metreküp üzeri doğalgaz tüketimi için ödenen fiyatlar dikkate alınacak.

NTV'nin haberine göre, mayıs ayından itibaren uygulanmaya başlanan bir ay süresince ücretsiz ve bir yıl boyunca indirimli doğalgaz kararı, enflasyon hesaplamalarını etkilemiştir.

TÜİK, mayıs ayı TÜFE hesaplamasında doğalgaz için "sıfır fiyat" yöntemini uygulayacağını açıkladı.

2023 Haziran ile 2024 Mayıs arasında hesaplanacak TÜFE'de ise 25 metreküpe kadar doğalgaz tüketimi için yapılan indirimler dikkate alınacaktır.

TÜFE hesaplamasında, 25 metreküp üzerindeki doğalgaz tüketimi için ödenen fiyatlar esas alınacaktır.

TÜİK, bu değişikliğin mayıs ayı enflasyonunu ciddi şekilde düşüreceğini belirtti.

Ancak doğalgaz tüketiminin yıl sonuna doğru artmasıyla birlikte enflasyonu yükseltebileceğine dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum