Maaşlara kademeli zam hazırlığı

Maaşlara kademeli zam hazırlığı
Emeklilere kademeli zam uygulamasının geleceği haber veriliyor, bu zam oranının yüzde 35 ile 45 arasında olacağı ifade ediliyor. İşte detaylar..

Emeklilere yönelik ara zam çalışmaları hızlandırılmış durumda. Kamu işçilerine yapılan yüzde 45'lik maaş artışının ardından, emeklilerin beklediği ara zam için, altı aylık enflasyon verisi, refah payı ve sabit bir zam formülü üzerinde çalışmaların tamamlandığı bildiriliyor.Hedef, maaş zamlarını temmuz ayına yetiştirmek.

Kamu işçilerine yapılan zam oranı referans alınacak.

Sözcü gazetesinin haberine göre, memur ve memur emeklileri yüzde 6'lık toplu sözleşme zamına ek olarak enflasyon farkı alacak. Merkez Bankası'nın anketine göre, altı aylık zam oranının SGK ve Bağ-Kur emeklileri için yaklaşık yüzde 29.92 olması beklenirken, refah payı hariç memur ve emekli zam oranı yüzde 18.63 olarak hesaplanıyor. Ancak burada kamu işçilerine yapılan yüzde 45'lik zam oranının referans alınması bekleniyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında kademeli bir şekilde zam planlanıyor. Bu sayede, en düşük emekli aylığından yararlanamayan emekliler için düzeltme yapılması planlanıyor. Bu kapsamda, 10-15 bin TL arasındaki emekli aylıklarına yüzde 45, 15-20 bin TL arasındaki aylıklara yüzde 40, bu tutarın üzerindekiler için ise aylıklara yüzde 35 oranında zam yapılması düşünülüyor.

Ara zam oranının yüzde 45 olarak uygulanması halinde, 10 bin TL'lik emekli aylığının 4 bin 500 TL artışla 14 bin 500 TL'ye yükselebileceği belirtiliyor.