Kurumdan çalışanların yemek ücretlerine yüzde 160 zam kararı

Kurumdan çalışanların yemek ücretlerine yüzde 160 zam kararı

Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan toplu sözleşme anlaşmasına göre, işçilerin yemek ücretlerine yüzde 160 zam yapıldı.

Belediyeler ile sendikalar arasında toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken, bir yandan da anlaşma haberleri geliyor.

Son olarak bir anlaşma haberi de Mersin Büyükşehir Belediyesinden geldi. Belediye-İş Sendikası Mersin 1 No.lu Şube Başkanı Nail Kaya, Sendika ile Mersin Büyükşehir Belediyesi arasında, 1 Temmuz 2023’den geçerli olmak üzere zam oranı konusunda anlaşma sağlandığını söyledi.

Yemek ücretlerine yüzde 160 zam kararı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok tarafından, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ çalışanlarını kapsayan; Mersin Büyükşehir Belediyesi, Belediye-İş Sendikası ve DİSK Genel-İş arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi’nin ek protokolü ve kadrolu işçiler için ek protokolün İmza Töreni gerçekleştirildi. Toplu İş Sözleşmesi’nin Ek Protokolü ile en düşük işçi maaşı 14 bin 686 TL oldu.

Geçtiğimiz sene içerisinde Toplu İş Sözleşmesi’ni yaptıklarını hatırlatan Tok, “Geçtiğimiz yıl yapılan Toplu İş Sözleşmesi’ne göre şu anda en düşük maaş aylık ortalama 13 bin 796 TL olması gerekirken, Başkanımızın günlük yemek ücretlerini 75 TL’ye çıkartmasının ardından şu anda en düşük ücret, sosyal haklar dahil 14 bin 686 TL olmuştur” dedi.

“Yemek ücretlerine yüzde 160 zam yapıldı”

Başkan Vahap Seçer’in 28 TL olan yemek ücretlerinin yükseltilmesini istediğini ifade eden Tok, yüzde 160’lık yemek ücreti zammı ile bu rakamın 75 TL’ye çıkarıldığını kaydetti. Tok, kadrolu işçilerde ise yemek ücretinin 45 TL’den yine 75 TL’ye yükseltildiğini ve kadrolu bir işçinin maaşının da 18 bin 071,11 TL’den 18 bin 731,11 TL’ye çıktığını sözlerine ekledi.

“45 saatlik çalışma süresi 40 saate düşürüldü”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, göreve gelir gelmez ilk olarak yaptığı düzenlemeler arasında çalışma saatleri olduğundan söz eden Tok, “Başkanımız yönetime geldiğinde belediyede ve MESKİ Genel Müdürlüğü’ndeki personel 45 saat çalışıyordu. Başkanımızın talimatıyla sürekli işçilerin de çalışma saatleri 40’a düşürüldü. 6 günlük çalışma süresi 5 güne düşürüldü. Bu da aslında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından işçiye verilen ciddi bir kazanımdı. Zamlar bu ayki maaşlarına yansıyacak” diye konuştu.

tarsusakdeniz

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.