Kritik Rakam Açıklandı! İstanbul'un haziran enflasyonu belli oldu

Kritik Rakam Açıklandı! İstanbul'un haziran enflasyonu belli oldu

Haziran ayında megakent İstanbul'da gerçekleşen enflasyon oranı açıklandı. İTO verilerine göre İstanbul'da haziran ayında enflasyon aylık yüzde 3,46, yıllık ise yüzde 55,19 oranında gerçekleşti.

İstanbul'un haziran enflasyonu belli oldu

Her ay olduğu İstanbul Ticaret Odası İTO Haziran ayında İstanbul'da gerçekleşen enflasyon oranını açıkladı.

İTO'nun açıkladığı verilere göre İstanbul'da haziranda önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 3,46, toptan fiyatlar ise 4,32 arttı. İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) 1995 bazlı verilerine göre, İstanbul'da perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, haziranda bir önceki aya göre yüzde 3,46, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yüzde 4,32 artış kaydetti.

Söz konusu veriler yıllık bazda incelendiğinde, değişim oranı perakendede yüzde 55,19, toptan fiyatlarda ise yüzde 64,27 olarak gerçekleşti.

En fazla artış eğlence harcamalarında

Haziranda perakende fiyatlarda bir önceki aya göre, kültür eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 6,99, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde 5,11, konut harcamalarında yüzde 3,75, ev eşyası harcamalarında yüzde 3,39, gıda harcamalarında yüzde 3,37, giyim harcamalarında yüzde 3,20, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 0,08 artış, diğer harcamalar grubunda yüzde 0,85 azalma yaşandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.