Konut fiyatlarındaki şişkinlik indirilecek

Konut fiyatlarındaki şişkinlik indirilecek
Taşınmazların gerçek değerinden satılmasını sağlamak için Tapu Genel Müdürlüğü'nce Gayrimenkul Değer Bilgi Merkezi kuruluyor. Tüm değişkenlerin yer alacağı veri haritaları oluşturularak konutun değeri belirlenecek.

Türkiye'de yüksek konut fiyatlarına yönelik yeni tedbirler hayata geçiriliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün başlattığı bir inisiyatif ile Gayrimenkul Değer Bilgi Merkezi kurulması planlanıyor.

Bu merkez sayesinde taşınmazların gerçek değerleri belirlenerek, fahiş fiyatlandırmaların önüne geçilmesi ve vergi kaçakçılığının engellenmesi hedefleniyor.

KONUT FİYATLARINDAKİ ŞİŞKİNLİK İNDİRİLECEK

Yeni sistemde, taşınmazların değerini belirleyecek değişkenlerin bir araya getirildiği değer haritaları oluşturulacak.

Bu haritalar, tapu, kadastro, mimari projeler ve imar hakları gibi bilgileri içerecek.

Taşınmazların değerlendirmesi için toplu değerleme modeli kullanılacak ve tapu harçları ile emlak vergileri bu değerlere göre hesaplanacak.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, konut satışlarındaki düşüş trendini değerlendirdi.

Bahar, konut satışlarının azalmasının yabancı vatandaşların oturum izinlerine getirilen kısıtlamalar ve konut fiyatlarındaki yüksekliklerden kaynaklandığını belirtti.

Ayrıca, kredi faizlerindeki artışın da konut satışları üzerinde etkili olduğunu vurguladı.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.