Kiralar yarı yarıya düşecek

Kiralar yarı yarıya düşecek

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği kamu-özel iş birliğinde geliştirilecek 49 yıllığına kiralanan arsalara ev yapıp kiraya verme projesi ile kiralar yarı yarıya düşecek. İşte detaylar...

Kiracılar ile ev sahiplerini karşı karşıya getiren kira artış problemi henüz çözülmüş değil. Konut piyasasında da ki, arz talep dengesinin bozulması sonucu ortaya çıkan kira krizinde, ev kiraları fahiş oranlarda artmaya devam ediyor.

Kiralar yarı yarıya düşecek

Hükümet ise bir yandan yüzde 25 artış sınırı yasal düzenlemesi ile fahiş kira artışını önüne geçmeye çalışırken, Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği kamu-özel iş birliğinde geliştirilecek 49 yıllığına kiralanan arsalara ev yapıp kiraya verme projesi ile kiralar yarı yarıya düşecek.

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) erişilebilir kiralık konut sorununa çözüm için kamu-özel iş birliğinde (KÖİ) geliştirdiği 'GYODER Yeni Konut Modeli'ni tanıttı. Kamunun desteğiyle arsa maliyetini ortadan kaldıran ve 49 yıl gibi uzun dönemli kiracılığı mümkün kılan modelde, orta gelirliler için uygun fiyatlı konutlar üretilecek.

Kiracı isterse 49 yıl oturabilecek

Yeni modelde, kira fiyatlarının aylık 10-12 bin lira arasında olması ve sözleşmelerin 3 yılda bir yenilenmesi ön görülüyor. Kiracı isterse, bu şekilde sözleşme yenileyerek 49 yıl kiralama yapabilirken, ev sahibinin, 'evimden çık' baskısı da ortadan kalkacak.

ÖNDER ÇELİK

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

15 Yorum