Kiracısı olanlar dikkat! Eğer kira geliriniz varsa bunu yapmanız şart!  Yapmayana bakın ne oluyor?

Kiracısı olanlar dikkat! Eğer kira geliriniz varsa bunu yapmanız şart! Yapmayana bakın ne oluyor?

Kiracısı olanların dikkatine eğer sizin de kira geliriniz varsa bunu yapmanız öneriliyor. Hatta bu durumda bunu yapmanız şart olacak. Siz de bu durumda kaldıysanız bunlara dikkat etmeniz gerekecek. Peki, ne yapılması gerekiyor?

Kiracısı olan kişiler için yeni bir düzenleme geldi. Bu düzenlemeye göre bazı şartlara uyulması gerekiyor. Bu şartlara uymayan kişiler için bazı yaptırımlar da uygulanacak. Bu yaptırımdan etkilenmemek için uymanız gereken şeyler bulunuyor. İşte haberimizin devamında o yaptırım ve detayları sizlerle olacak...

Kira geliri olanlar dikkat etmelilerdir

Gelirlerini konut kiralarından, işyeri, arsa ve arazi gibi gayrimenkulleri aracılığı ile gelen kiralardan elde eden vatandaşları için beyanname dönemi başlandığı duyuruldu. Kira gelirlerine biçilen vergi yıl boyunca elde edilen kiraların her yıl Mart ayında beyan edilmektedir.

Tespit edilen ve belirlenen kira gelirlerin miktarlarının altında olan kişilerin beyanname vermesine ve kira gelir vergisi ödemesine gerek olmadığı belirtilmektedir. Günümüzde mevcut vergilendirme uygulamalarına göre Gelir Vergisi Kanunu bünyesinde bir gayrimenkule sahip kişinin bu sahip olduğu gayrimenkullerde başkasının oturmasına karşın kira geliri elde ediyorsa vergi yükümlülüğü otomatikman doğmaktadır.

Bu vergi kanunu kapsamında kiraya verilebilen; konut, ev, işyeri, arsa, arazi, yazlık gibi tüm gayrimenkuller bu kapsamda yer almaktadır. Bu yüzde gelirleri arasında kira olan kişilerin her yıl Mart ayında beyanname vermesi gerekmektedir.

Kira gelir beyannamesi ilgili detaylar

Kira geliri alan kişilerin Gelir Vergisi Kanunu kapsamında 1 Ocak – 31 Aralık dönemine gayrimenkul sermaye gelirleri için 1 – 31 Mart 2023 tarihleri arasında kesinlikle beyanname vermeleri gerekmektedir. Aksi takdirde çok büyük yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Bu kira gelir beyannamesini vergi dairelerine gidilerek işlem yapmak mümkündür. Diğer yandan vergi dairelerine gitmeden e – Devlet üzerinden ‘’Hazır Beyan Sistemi’’ yöntemiyle beyannameleri doldurulması kolayca sağlanmaktadır. Geçtiğimiz yılda kira gelirine sahip olan kişiler için ödenecek istisnai tutarı 9 bin 500 TL olarak tespit edilerek belirlenmiştir. Ödenecek olan tutar bu belirtilen tutarın altında kira geliri elde edenlerin beyanname vermesine gerek yoktur.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.