Karar Resmi Gazete'de! Benzin ve Mazota ÖTV zammı geldi

Karar Resmi Gazete'de! Benzin ve Mazota ÖTV zammı geldi
Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre akaryakıtta ÖTV tutarları arttı. İşte benzin ve mazota gelen ÖTV zammı tutarı..

16 Temmuz 2023 Tarihli ve 32250 Sayılı Resmî Gazete' de yayımlanan yeni kararlara göre akaryakıtta ÖTV tutarları arttı. Benzinde litre fiyatı 2,52 TL olan ÖTV 7,52 TL’ye, motorinde ise 2,05 TL olan ÖTV 7,05 TL'ye yükseldi.

Kararla ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

"Uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki değişimden kaynaklı akaryakıt ürünlerinde meydana gelen maliyet artışının tüketicinin kullandığı akaryakıt ürünlerine yansımaması ve enflasyonla mücadeleye destek vermek amacıyla ÖTV Kanununa ekli (I) sayılı listedeki malların (akaryakıtlar ve akaryakıt harici petrol ürünleri vb.) maktu ÖTV tutarlarında 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artırımı yapılmamıştır.

Bunun sonucunda benzinde, motorinde ve diğer ürünlerde vergi yükleri %50'leri aşan oranlarda düşmüştür.

Ancak günümüzde, deprem afetleri nedeniyle ortaya çıkan ilave finansman ihtiyacının karşılanması ve Hazine nakit rezervinin güçlü seviyede tutulabilmesi için akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünlerinin ÖTV tutarlarının Cumhurbaşkanına verilen yetki sınırları içerisinde güncellenmesi ihtiyacı doğmuştur.

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt ürünlerinden alınan ve yaklaşık 7 yıldır artırılmamış olan maktu ÖTV tutarları; benzinde ve motorinde 5 TL, LPG de 4 TL, diğer ürünlerde de bu ürünlerin ÖTV tutarlarında yapılan artış oranları esas alınarak artış yapılmıştır."