İşçilerin Maaşı Temmuz Ayında da Memurları Geçiyor!

İşçilerin Maaşı Temmuz Ayında da Memurları Geçiyor!
En düşük memur maaşının temmuz ayında 22 bin liraya çıkarılacağı açıklandı. Ancak, en düşük kamu işçisinin maaşı 1 Ocak 2023'ten itibaren yüzde 15 zam ile birlikte 24.725 liraya yükseltilecek.

Sözcü gazetesinin Erdoğan Süzer imzalı haberine göre, kamu işçilerinin en düşük maaşlarının 1 Ocak 2023'ten itibaren 21.500 liraya yükseltilmesi, okullarda çalışan hademelerin maaşlarının öğretmenlerin, hastanelerde çalışan temizlik görevlilerinin maaşlarının ise doktor ve hemşirelerin maaşlarını geçmesi, memurlar arasında büyük tepkilere neden oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tepkiler üzerine en düşük memur maaşının temmuz ayında 22 bin liraya çıkarılacağı sözünü verdi. Ancak, en düşük kamu işçisinin maaşı 1 Ocak 2023'ten itibaren yüzde 15 zam ile birlikte 24.725 liraya yükseltileceğinden, temmuzda bu durum göz önünde bulundurulmazsa memur maaşları yine işçi maaşının altında kalacak ve öğretmenler yine hademe maaşlarına yetişemeyecek.

700 bin kamu işçisine verilen toplu sözleşme zammının kamu maaş dengesinde yol açtığı tahribatın düzeltilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük memur maaşını temmuzda 12 bin liradan 15 bin liraya çıkaracaklarını, ardından enflasyon ve refah payı ekleyerek 22 bin liraya yükselteceklerini açıkladı. Ancak, en düşük işçi maaşını 21 bin 500 liraya çıkaran toplu sözleşme zammı, temmuz ayı için yüzde 15 daha zam içeriyor. Bu nedenle, temmuzda işçi maaşı yeni zamla 24.725 liraya yükseldiğinde, 22 bin liralık memur maaşını yine aşacak.

En düşük memur maaşının temmuzda toplu sözleşme zammı, enflasyon farkı ve refah payıyla birlikte 22 bin TL'ye yükseltilmesi ve memur emekli aylıklarının da yüzde 83'e kadar artırılması bekleniyor. Ancak, bu seçim zammı, işçi, esnaf ve çiftçi emeklileriyle asgari ücretlileri kapsamıyor. Eğer memur dışındaki emekli aylıklarına geriye dönük 6 aylık enflasyon oranında zam yapılmazsa, emekliler arasında büyük bir uçurum oluşacak. Ayrıca, asgari ücretle çalışanlar ile kamu işçileri ve memurlar arasında da büyük bir maaş uçurumu oluşacak.

sözcü