İşçi Maaşlarına yüzde 80 zam! Maaşlar 25 bini aştı

İşçi Maaşlarına yüzde 80 zam! Maaşlar 25 bini aştı
Toplu sözleşme masasında anlaşma çıkmayınca Hakem Kuruluna giden işçi maaşlarına yüzde 80 zam yapıldı. Afyonkarahisar Belediyesi’nde çalışan işçilerin maaşları 25 bini aştı..

Afyonkarahisar Belediyesi’nde bir süredir toplu sözleşme görüşmeleri yürüten ve anlaşma sağlanamayan görüşmelerde hakem heyetine gidilmesi sonucu, hakem heyeti işçi maaşlarına yüzde 80 zam yapılmasına karar verdi.

Sendik hakem heyetine gitti

gazeteduvar.com'un haberine göre, Belediye-İş Sendikası ile Afyonkarahisar Belediyesi Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaşamadı. Belediye işçisine ilk altı ay için 12.700 TL, ikinci altı ay için 13.400 TL + 112 günlük ikramiye ödemeyi teklif etti. Sendika bu teklifi reddetti.

Olay daha sonra arabulucuya intikal etti. Belediye bu görüşmelerde teklif ettiği ücreti yüzde 5 daha düşürünce masa dağıldı. Sendika daha sonra grev oylamasına gitti. Ancak bu oylamada "greve hayır" sonucu çıktı ve anlaşmazlık son olarak Yüksek Hakem Kurulu’na taşındı.

kesfet1.jpg

İşçi Maaşlarına yüzde 80 zam! Maaşlar 25 bini aştı

Yüksek Hakem Kurulu işçinin yüzünü güldürecek bir karar vererek belediyenin teklifinden yüzde 80 daha fazla artışı uygun gördü. Bu karara göre işçiler ilk 6 ay için 21 bin 750 TL, ikinci 6 ay için ise 25 bin 12 TL maaş alacak.