Herkes “yükselecek” dedi, Ekonomist Selçuk Geçer bombayı patlattı! Dolarda ters köşe alarmı!

Herkes “yükselecek” dedi, Ekonomist Selçuk Geçer bombayı patlattı! Dolarda ters köşe alarmı!
Bankaların iflasları sonrasında FED’in bu ay nasıl bir faiz kararı vereceği merak edilirken Ekonomist Selçuk Geçer’den dolar kuruna yönelik çarpıcı açıklamalar geldi. İşte yatırımcıları hayal kırıklığına uğratan o açıklamalara ilişkin ayrıntılar…

Geçtiğimiz hafta yapmış olduğu şahin tonlu açıklamalar ile bu ay da 50 baz puanlık bir faiz artışına gidileceğini düşündürerek tersi yönde oluşan beklentileri suya düşüren FED Başkanı Jerome Powell, dolar endeksinin güçlenmesine sebep olmuştu. Powell’ın konuşmalarının ardından 19 TL seviyesini hızla aşarak yeni rekorlara imza atan dolar kuru, bu hafta içerisinde de yükselişini sürdürdü.

Amerika’da yaşanan bankacılık krizi dolar endeksini beslemeye devam ederken dolar yatırımcıları da bir düşüş tehlikesinin olup olmadığını araştırmaya başladı. Birçok ekonomist dolar kurunda yükselişin devam edeceğini öngörürken şaşırtan açıklama Ekonomist Selçuk Geçer’den geldi. Geçer, FED’in faiz kararına ilişkin tahminlerini ve dolar kuruna ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

FAİZ TAHMİNİNİ AÇIKLADI!

herkes-yukselecek-dedi-ekonomist-selcuk-gecer-bombayi-patlatti-dolarda-ters-kose-alarmi (2)

Son dönemlerde yaşanan gelişmeleri değerlendiren Ekonomist Selçuk Geçer, FED’in olası adımlarına ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Powell’ın yapmış olduğu açıklamalar ortada. Bankaların iflasları, altın ve kripto paralarda gözlenen yükselişler haklı olarak 21- 22 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan FED toplantılarından da bankaları zora düşürecek bir kararın çıkmayacağını düşündürdü. Bu hafta içerisinde Amerika’da önemli bir saygınlığa sahip olan bazı finans kuruluşları da faiz artırımının yapılmamasına yönelik beklenti raporları düzenledi. Bu yüzden kendini fiyatlayan piyasanın yanılacağını tahmin ediyorum. FED bence bu ay 25 baz puanlık artış yönünde bir açıklama yapacak. Faiz artırımında dolar kuru için güçlü bir mesaj olacaktır. Yaşanan iflaslarına rağmen sıkı para politikaları konusunda taviz vermeyen Amerika’nın faiz artırma trendinin uzun soluklu olacağını kanıtlayan bir karar olacaktır.”

O TERS KÖŞEYE DİKKAT ÇEKTİ!

FED’in faiz artırımı kararının Türkiye ekonomisine etkisine de değinen Geçer, şu ifadeleri kullandı: “Normal şartlarda bu tip kararlar dolar kurunu Türk Lirası karşısında yukarı çeker. Ancak şu an Türkiye’yi normal ekonomik kıstaslar ile değerlendirmek doğru olmaz. Ülkemizde 7 aydır yükselmeyen, yalnızca yukarı doğru hafif hafif kımıldayan bir dolar kuru var. Kuru yatıştıracak herhangi bir yapısal ekonomik değişikli k yapılmadı. Peki dolar neden artmıyor? Aslında artıyor. Dolar kuru şu an reel sektörde 25 TL seviyesini geçmiş durumda.”