Finans sisteminde ciddi çöküş devam ediyor: 5. banka da iflas edebilir! Banka devleri iflasa sürükleniyor..

Finans sisteminde ciddi çöküş devam ediyor: 5. banka da iflas edebilir! Banka devleri iflasa sürükleniyor..
Son bir hafta içinde dört Amerikan bankasının iflas etmesi, küresel bankacılık sektöründeki krizin boyutlarını gözler önüne serdi. İlk etapta First Republic Bank'ın da krizden etkilendiği belirtiliyor. Krizle birlikte, bu ay Amerikan bankalarının piyasa

Son 11 gündür Amerika'daki bankaların iflasıyla dünya ekonomisi sarsıntı yaşıyor. Küresel bankacılık krizinin yaşandığı bu dönemde yatırımcılar, iflasların ne kadar süreceği konusunda belirsizlik yaşıyorlar. NTV Haber'in derlediği haberlere göre, 9 Mart'ta Silikon Vadisi Bankası'nda müşterilerin kaçması, bir günde 42 milyar dolarlık mevduat kaybına neden oldu. Bu, bir hafta içinde iflas eden üç Amerikan kredi kuruluşu arasında yer aldı. Düzenleyiciler hafta sonu boyunca bir kurtarma planı hazırlamak için çalıştılar, ancak müşteriler yine de paralarının güvende olup olmadığını sorguluyorlar.

Küresel bankacılık krizinin etkilediği diğer bankalar arasında, JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp, Citigroup Inc. ve Wells Fargo & Co. yer alıyor. Bu bankaların piyasa değerlerinde de önemli düşüşler yaşandı. Krizin etkileri sadece ABD'de değil, tüm dünya genelinde hissediliyor. Bankacılık sektöründeki krizin nedenleri arasında, subprime krizi, faiz oranlarında düşüş, artan borçluluk oranları ve küresel ekonomik durgunluk gibi faktörler yer alıyor.

YATIRIMCILARI KORKUTAN DÜŞÜŞ

finans-sisteminde-ciddi-cokus-devam-ediyor-5-banka-da-iflas-edebilir-banka-devleri-iflasa-suruk

Son 11 gündür Amerika'daki banka devlerinin iflası dünya piyasalarını çalkalıyor. Yatırımcılar korkuya kapılarak, küresel bankacılık krizinin etkisiyle Amerikan bankalarının piyasa değerinden tam 229 milyar dolar silindi, bu da yüzde 17'lik bir düşüşe işaret ediyor. Hazine getirileri de düştü ve piyasalar artık Federal Rezerv'in yaz aylarında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını öngörüyor. Bu durumun etkisiyle Avrupa ve Japonya'daki bankaların hisse fiyatları da düşerken, küresel mali krizin üzerinden 14 yıl geçtikten sonra bankaların kırılganlığı ve düzenleyicilerin göz göre göre yakalanıp yakalanmadığı soruları yeniden gündeme geldi.

KALKINMA PLANI YAPILIYOR

ABD'deki bankacılık krizinde müşteri kaçışının kurbanı olan First Republic Bank, 89 milyar dolarlık potansiyel mevduat çıkışı riskiyle karşı karşıya kaldı. Banka, teknoloji sektörünün önde gelen isimlerinin ve zengin bireylerin kişisel bankacılık hizmetlerini sağlayarak tanınıyor. 11 ABD kredi kuruluşu geçen hafta First Republic Bank'a 30 milyar dolar nakit enjekte etmek için çalışsa da, çok sayıda kredi notunun düşürülmesi sonucu banka tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Ancak JPMorgan Chase & Co. CEO'su Jamie Dimon, bankaya yardım etmek için 11 bankanın 30 milyar dolarlık mevduatını sermaye infüzyonuna dönüştürecek bir plan hazırladı. Kriz, düzenleyicilerin bankaların kırılganlığı ve düzenlemelerinin yeterliliği konusunda tekrar sorgulanmasına neden oldu.