En düşük memur maaşı 45 bin, en düşük emekli maaşı 15 bin açıklaması geldi

En düşük memur maaşı 45 bin, en düşük emekli maaşı 15 bin açıklaması geldi

Toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken, KESK üyeleri En düşük memur maaşı 45 bin, en düşük emekli maaşı 15 bin taleplerini yinelediler..

Memurların 7.dönem toplu sözleşme görüşmelerin 3. gün de hizmet kollarının talepleri müzakere edilirken, KESK üyelerinden memur maaşlarıyla ilgili önemli açıklama geldi.

En düşük memur maaşı 45 bin, en düşük emekli maaşı 15 bin açıklaması geldi

Konfederasyon adına açıklama yapan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, özetle şunları söyledi:

“EN DÜŞÜK KAMU ÇALIŞANI MAAŞININ 45 BİN TL’YE YÜKSELTİLMESİ TALEBİNİ PAYLAŞIYORUZ”

“En düşük kamu çalışanı maaşının 45 bin TL’ye yükseltilmesi talebini paylaşıyoruz. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinden sonra bütçe açığı, enflasyonist politikaların giderek arttığı ve enflasyonun her geçen gün daha fazla yükseldiği ve Maliye Bakanı’nın ve Merkez Bankası Başkanı’nın ifade ettiği gibi emekçilere kemer sıkma politikasının daha fazla dayatılacağı bir döneme giriyoruz. Emekçilerin kemer sıkmasını değil yıllardır bütçeden sermayeye tanınan vergi muafiyetlerine son verilmesi noktasında da talebimizi toplu sözleşme masasında ifade edeceğiz.

Sözleşme masasında özelleştirmenin durdurulmasını, kamusal hizmetlerin güçlendirilmesi noktasındaki taleplerimizi ifade edeceğiz. Özellikle Kamu-Özel İş birliği projeleriyle şehir hastanelerine köprülere tünellere aktarılan kaynaklarımızın durdurularak buralarının kamulaştırılması ile ilgili taleplerimizi ifade edeceğiz.

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞININ 15 BİN TL’YE ÇIKARTILMASI, 8 BİN 77 TL’LİK EK İLAVENİN EMEKLİLERE DE YANSITILMASI TALEBİMİZİ İFADE EDECEĞİZ”

Geçen hafta içerisinde yapılan zamlarla birlikte sözde kamu emekçilerinin en düşük maaşı 22 bin TL’ye çıkartıldı. Emeklilere yüzde 25 zam verildi ve yaşamış oldukları yoksulluğu giderdiği politikası her gün yandaş medya ve iktidar tarafından dillendirilmekte. Yeni ücret rejimiyle birlikte 9 milyon yakın emeklinin ücretleri 7 bin 500 TL’de sabitlendi. Kamudan emekli olan arkadaşlarımızın da ücretleri ya asgari ücretin altında ya da bir tık üzerine getirilerek yoksulluk sınırının üçte bir oranına getirildi. KESK olarak en düşük emekli maaşının 15 bin TL’ye çıkartılması, 8 bin 77 TL’lik ek ilavenin emeklilere de yansıtılması talebimizi ifade edeceğiz.”