Emeklilerin sevinci yarım kaldı! Erdoğan en düşük emekli maaşı 7500 TL olacak demişti: Uzmanlara göre bu rakam olamıyor.

Emeklilerin sevinci yarım kaldı! Erdoğan en düşük emekli maaşı 7500 TL olacak demişti: Uzmanlara göre bu rakam olamıyor.

Son dakika gelişmelerine göre, emekli maaşlarında yaşanan son durum vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün canlı yayında yaptığı önemli açıklamada, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL

Emekli maaşlarına yönelik son dakika gelişmeleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. 2023 yılının başında 3 bin 500 TL'den 5 bin 500 TL'ye yükseltilen en düşük emekli aylığı, yapılan yeni düzenleme sonrasında yüzde 36 oranında bir zam aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün canlı yayında milyonlarca emekliye müjdeyi vererek en düşük emekli maaşının 7.500 TL olduğunu duyurdu. Ancak, bazı uzmanlar bu rakamın brüt maaşı kapsadığını ve net maaşın daha düşük olacağını belirtiyor.

Emeklilerin alım gücünü artırmak amacıyla yapılan bu zam kararı, emeklilerin yaşam standartlarının yükseltilmesine katkı sağlayacak. Ancak, yapılan bu düzenlemelerin finansmanı ve sosyal güvenlik sisteminin uzun vadeli sürdürülebilirliği de göz önünde bulundurulması gereken konular arasında yer alıyor.

EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM GÜNDEM OLDU

emeklilerin-sevinci-yarim-kaldi-erdogan-en-dusuk-emekli-maasi-7500-tl-olacak-demisti-uzmanlara--1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı canlı yayında milyonlarca emekliye sevindirici bir haber verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında en düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL'ye yükseltildiğini duyurdu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağı en düşük maaş tutarı da bu şekilde belirlendi.

BAKAN BİLGİN'DEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün ile bir araya gelerek emeklilerin durumuna dair görüş alışverişinde bulundu. Görüşmede Bakan Bilgin, en düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyelerini artırmaya yönelik alternatif modeller üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

UZMANLARA GÖRE EMEKLİ MAAŞI 7500 TL OLAMAZ

Gelen zam haberi sonrası emekliler araştırmalarına başlarken Sosyal Güvenlik Uzmanı Aziz Çelik'in yaptığı açıklama dikkatleri çekti. Çelik, en düşük emekli aylığının 7.500 TL olmadığını ve yapılan zammın yasal düzenlemeler ile gerçekleşeceğini belirtti. Emekli aylıklarının yasal düzenlemelerle artırılabileceğini ifade eden Çelik, en düşük emekli aylığının 7.500 TL'ye yükseltilmesi durumunda bu tutarın altında olan aylıkların Hazine tarafından 7.500 TL'ye tamamlanacağını belirtti. Ancak, Çelik'in uyarısına göre bu tutarın üstünde olan emekli aylıklarının bu zamdan faydalanamayacağı belirtiliyor. Emekli aylıklarının aynı oranda artırılması gerektiğine dikkat çeken Çelik, en düşük emekli aylığının asgari ücretle eşitlenmesi gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebhocam.com.tr İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.