Emeklilere 2.000 TL Ek Zam!

Emeklilere 2.000 TL Ek Zam!

Türkiye'de yaklaşık 15,5 milyon emeklinin gözü her yıl Ocak ayında yapılacak olan maaş zammında. Emekli maaşlarına yapılan zamlar 6 aylık enflasyonun oranına ve refah payını bağlı olarak hesaplanacak

Bu yılda temmuz ağustos eylül aylarına ait enflasyon rakamlarını açıklanması sonrası sosyal sigorta kurumu ve Bağ-Kur emeklilerin 2024 Ocak ayındaki zam oranı için 3 aylık vergiyi netliğe kavuşturdu.

Beklerim maaşlarına yapılacak zamlar her yıl enflasyon oranına göre belirlenmektedir. Bu konum emekliler için oldukça önemli bir anlam taşımaktadır. Eylül ayında açıklanan enflasyon rakamları 2024 Ocak ayında sosyal sigorta kurumu ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamları için ön bilgilendirme oldu.

Ek Zam Geliyor

emeklilere-2-000-tl-ek-zam.jpg

Emekliye temmuz ayında %25’lik ayrıca memura yapılan 8000 liralık seyyanen zam sonrası emekliler Ocak ayında yapılacak olan zammı beklerken seyyanen zam artışı konusu da merak konusu oluyor. Ocak ayında yapılacak olan zam konusunda iki ayrı plan düşünülüyor.

Bu planlardan ilki taban aylıklarının yükseltilmesi, ikinci plan ise seyyanen zam artış konusu. Temmuz ayında seyyanen zam almayan emekli Bu kez Ocak 2024’te 2000 ve 3000 liralık seyyanen zam maaşı alabilir. Bu planlar ilerleyen günlerde kesinleşecek.

Temmuz Ağustos Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra emeklilerin alacağı enflasyon oranı 25,11 olarak açıklandı. Bu oran Ekim Kasım ve Aralık ayı enflasyon oranı ve refah payı artışı da zamma eklenerek emeklilerin yüzünü güldürecek.